Atvira Vyriausybė
Atvira Vyriausybė – viešojo valdymo kultūra, kuri remiasi skaidrumo, atskaitomybės ir visuomenės dalyvavimo principais ir pasitelkiant technologijas bei inovacijas, siekia stiprinti demokratiją ir darnų vystymąsi. Kasdienėje įstaigų veikloje taikant atvirumo principus, užtikrinamos geresnės kokybės viešosios paslaugos, efektyvus valstybės lėšų panaudojimas, viešosios politikos sprendimų tvarumas ir jų supratimas.
Horizontalios sritys, kuriuose siekiama geresnių rezultatų:
- sprendimų priėmimas;
- atviri duomenys;
- biudžetas;
- viešosios paslaugos;
- valstybės tarnyba;
- valdžios ir visuomenės dialogas;
- viešieji pirkimai.
Atvira valstybė
Atvira valstybė – ta, kurioje įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžia, teismai, nepriklausomos valstybės institucijos ir savivalda (pripažįstant jų funkcijas, prerogatyvas ir nepriklausomybę pagal esamą teisinę ir institucinę sistemą) visuose sektoriuose veikia atvirai, bendradarbiauja, siekia sinergijos dėl skaidrumo, atskaitomybės ir piliečių dalyvavimo principų užtikrinimo valstybės gyvenime.
Atvirą valstybę sudaro:
- atvira Vyriausybė;
- atviri teismai;
- atviras Seimas;
- atvira savivalda;
- atviros nepriklausomos kontrolės institucijos.
Atvira valstybė yra šiuolaikinės demokratijos bruožas, raktas atnaujinant piliečių bei valdžios santykį ir auginant pasitikėjimą valdžia. Atviros valstybės idėja yra vystoma Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (angl. Organization of Economic Cooperation and Development), siekiant sujungti visą valstybės viešąjį sektorių atviram valdymui plėtoti.
Atviro viešojo valdymo principai
Lietuvoje vadovaujamasi šiais tarptautiniu lygmeniu pripažįstamais atviro viešojo valdymo principais:
Skaidrumas. Viešojo sektoriaus veikimo būdas, kai organizacijos veikia matomai, nuspėjamai ir suprantamai, o planai, procesai, finansavimas ir kita informacija yra pateikiami viešai ir aiškiai. Principas apima informacijos sklaidą, komunikavimą, atvirumą, viešumą, priimančiųjų sprendimus atsakomybę ir tų sprendimų pagrįstumą bei aiškumą.
Atskaitomybė. Viešojo sektoriaus organizacijų atsakomybė ir viešas atsiskaitymas visuomenei – jos turi suprantamai ir gyventojams patogiomis formomis atsiskaityti už savo darbus, pasiektus rezultatus bei finansavimą ir prisiimti atsakomybę už priimtus sprendimus, paaiškindamos jų pagrindą. Atskaitomybė yra ne tik kalendorinių metų ataskaita, bet ir grįžtamasis ryšys, kiekvieno svarbaus proceso ir sprendimo argumentavimas.
Dalyvavimas. Procesas, kai piliečiai, siekdami daryti įtaką priimamiems sprendimams, gali laisvai reikšti savo nuomonę, svarstyti aktualius klausimus, teikti pasiūlymus įvairiomis formomis ir būdais (pasiūlymų siuntimas raštu, apskritojo stalo diskusija, darbo grupė ir kt.). Dalyvavimas apima piliečių ir visuomeninių organizacijų informavimą, konsultavimąsi, įtraukimą ir įgalinimą.
Daugiau informacijos apie Atviros Vyriausybės struktūrą ir veiklas: