BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kodėl reikia konsultuotis?

Kodėl svarbu klausti visuomenės nuomonės?

Viešosios politikos problemos tampa vis labiau kompleksiškos ir įtraukia daug įvairių visuomenės grupių, todėl siekiant užtikrinti kokybiškus sprendimus, svarbu išgirsti skirtingas puses ir atsižvelgti į visuomenės poreikius ir pasiūlymus.

XVIII Vyriausybės bendruosiuose veiklos principuose didelis dėmesys skiriamas diskusija ir žiniomis grįstiems sprendimams, atskaitomybei, atviriems duomenims bei atvirai Vyriausybės komunikacijai. Konsultavimosi su visuomene procesas yra atviros Vyriausybės ir atviros valstybės kūrimo dalis.

 

Kodėl naudinga konsultuotis su visuomene?

  • Sklandesnis teisėkūros procesas. Konsultavimasis padeda sutaupyti laiko ieškant sprendimo alternatyvų bei pagrindžiant problemą ar jos sprendimo būdą, taip galima sutelkti didžiausią žinių, gebėjimų ir kompetencijų potencialą;
  • Kokybiški ir visuomenės poreikius atitinkantys sprendimai. Neįmanoma žinoti visko apie visuomenės poreikius, reikia klausti ir tartis dėl problemos bei sprendimo būtų. Tokie sprendimai yra labiau priimtini visuomenei, todėl taip skatinamas jų laikymasis;
  • Didesnis visuomenės pasitikėjimas. Formuojama bendradarbiavimo su visuomene kultūra, lengviau suvaldyti kylančias rizikas, kai skirtingos suinteresuotos grupės nesutaria dėl vieningo sprendimo, sukuriama erdvė megzti ryšius su srities ekspertais ir naujomis suinteresuotomis taip užtikrinant partnerystę tarp viešojo, privataus bei nevyriausybinio sektorių ir akademikų.

 

Kas yra viešoji konsultacija?

Viešoji konsultacija - įvairiais būdais ir metodais viešojo sektoriaus organizacijų vykdomi veiksmai, kuriais siekiama surinkti visuomenės ar jos grupių nuomones, pasiūlymus rengiamam, įgyvendinamam ar vertinamam teisės aktui arba kito tipo sprendimui.

SVARBU! Viešosiomis konsultacijomis nėra laikomas teisės akto projekto paskelbimas TAIS sistemoje.

Priimant sprendimus, su visuomene konsultuotis gali ir turi valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos, Vyriausybė, Seimas, Europos Komisija.

 

 

Bendradarbiavimo su visuomene formos

Viešosios konsultacijos – tik viena bendradarbiavimo su visuomene formų. Pagrindinės formos yra informavimas, konsultavimas bei dalyvavimas.

 

  • Informavimas – apima komunikaciją su visuomene ir jos informavimą apie priimamus sprendimus bei sprendimų priėmimo procesus. Dažniausiai vyksta vienpusiškai pateikiant informaciją visuomenei, todėl negali būti laikoma konsultavimusi. Tai pradinis žingsnis sėkmingai įtraukiant visuomenę į bendrą sprendimų priėmimą, nes suinteresuotos grupės ir plačioji visuomenė gali pasiruošti ateinančioms konsultacijoms.
  • Konsultavimas – aktyvesnis įtraukimas, kurio metu abipusiškai dalijamasi informacija tarp valdžios ir visuomenės. Taip siekiama išgirsti suinteresuotų grupių ar plačiosios visuomenės nuomonę bei pasiūlymus, tai gali būti vienkartinis procesas ar nuolat trunkantis dialogas.
  • Dalyvavimas – aktyvus suinteresuotų grupių įsitraukimas į teisėkūros ar kitus sprendimų priėmimo procesus, kai yra kartu su valdžios institucija kuriami teisės aktai ar kiti dokumentai. Tokiu būdu vykstantys procesai suteikia savininkiškumo jausmą visuomenei, o tai gali pagerinti sprendimų laikymąsi, pasiekti konsensusą ir įgyti politinį pasitikėjimą.
 
 
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-13