BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

El. apklausa yra atvira: dalyvauti kviečiame visus Lietuvos gyventojus ir užsienyje gyvenančius lietuvius.

Visuomenės balsai sudarys 50 proc., komisijos – kitus 50 proc. galutinio sprendimo. Visuomenės balsavimo atsakymai proporcingai prilyginami ekspertų komisijos narių balsams. Taip gaunamas galutinis kiekvieno projekto įvertinimas. Laimi didžiausią bendrą balsų skaičių surinkusi idėja.

Teoriškai tokia situacija yra galima. Tuomet galutinį sprendimą lems komisijos vertinimas. Papildomai balsuodama ji pasirinks vieną iš dviejų vienodą balsų skaičių surinkusių memorialo projektų.

Visuomenės nuomonė yra svarbi. Ji gali ir turi daryti įtaką valstybei aktualiais klausimais.

Jau yra išreikšta valia, kad Lukiškių aikštėje turi stovėti memorialas. Todėl kviečiame visuomenę dalyvauti ir išsirinkti priimtiniausią memorialo variantą. Asmenys, kuriems nepriimtinas nė vienas memorialo projektas, gali nedalyvauti apklausoje.

Tikime visuomenės sąžiningumu ir sąmoningumu. Tačiau esame pasirengę tam tikrų priemonių, kuriomis sieksime užtikrinti balsavimo duomenų patikimumą ir reprezentatyvumą.

Dar prieš apklausos pradžią sudarėme visuomenės balsų validavimo strategiją ir pagal tai suformavome klausimus. Remsimės ne tik techninėmis saugumo priemonėmis, bet ir atsakymų analitika, kurią atliks nešališki specialistai. Atsakymų analizei bus naudojami respondentų nurodyti duomenys ir kita pateikta informacija. Pažymime, kad vienas žmogus dalyvauti apklausoje gali tik 1 kartą, o el. pašto laukelyje reikia įvesti galiojantį adresą.

Siekiama užkirsti kelią galimam manipuliavimui ir sukčiavimui vykdant balsavimą elektroniniu būdu. Visuomenės balsai bus paskelbti viešai pristatant galutinius rezultatus.

Lukiškių aikštės memorialo išrinkimo procesas, kuriame galutinį sprendimą lemia visuomenės ir komisijos nuomonė, turi būti skaidrus ir sąžiningas. Atsižvelgdami į tai, komisijos nariai balsuos nežinodami visuomenės balsavimo rezultatų. Komisijos balsavimas numatytas lapkričio 24 d. Todėl iki minėtos datos nei tarpiniai, nei galutiniai visuomenės balsavimo rezultatai ar su jais susijusi informacija neatskleidžiama.

Visuomenės pateiktai informacijai reikalinga duomenų analizė ir jų pagrįstumo vertinimas. Šis žingsnis bus atliekamas tik pasibaigus  visuomenės balsavimui (lapkričio 20–24 dienomis). Ją vertins nepriklausomi išorės ekspertai. Tarpiniai balsavimo rezultatų vertinimai nenumatyti.

Šių metų lapkričio pabaigoje paskelbsime galutinį sprendimą dėl memorialo išrinkimo.

Ši apklausa nėra anoniminė – siekdami užtikrinti visuomenės nuomonės reprezentatyvumą, prašysime nurodyti vardą / pavardę, atsakyti į papildomus demografinius klausimus (lytis, amžius, nuolatinė gyvenamoji vieta, valstybė) ir nurodyti galiojantį el. pašto adresą. Šie duomenys bus naudojami tik apklausos tikslais.

E. pilietis yra Vyriausybės oficialios interneto svetainės dalis, kur visuomenė informuojama apie galimybes dalyvauti viešajame valdyme. Joje sudarytos el. priemonės prašymams / skundams pateikti, asmenys kviečiami dalyvauti viešosiose konsultacijose. Dėl to ir buvo pasirinktas šis el. įrankis.

Ateityje numatoma, kad portalas taps dar aktyvesne visuomenės ir Vyriausybės bendradarbiavimo platforma. Per metus sulaukiama apie 60 000 lankytojų.

Visus kviečiame į bibliotekas, kur galima naudotis internetu ir balsuoti svetainėje www.lukiskiuaikste.lt.

Seimo 1999 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. VIII-1070 buvo patvirtina, kad Lukiškių aikštė Vilniuje, kaip istoriškai susiformavusi vientisa urbanistinė erdvė, turi atlikti valstybinę reprezentacinę ir kartu visuomeninę funkciją. Todėl apklausoje gali dalyvauti visi Lietuvos gyventojai.

Kultūros ministerija kartu su Šiuolaikinio meno centru 2017 m. birželio 6 d. pakvietė menininkus ir jų kolektyvus dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse paminklo idėjoms plėtoti. 

Komisija svarstė daugiau nei trisdešimt Lukiškių aikštės memorialo idėjų. Atrinkti  penki pasiūlymai.

Idėjas teikė įvairaus profesinio pasirengimo autoriai – nuo šiuolaikinio meno kūrėjų, architektų ir kūrybinių industrijų atstovų iki istorijos entuziastų ir profesinių bei visuomeninių organizacijų.

Pirmiausia siekta atrinkti tas idėjas, kurios neprieštarauja reprezentacinei aikštės funkcijai ir šiuo metu įgyvendinamam architektūriniam aikštės piešiniui; taip pat tas, kurios, komisijos nuomone, geriausiai įvykdo užduotį – memorialu įamžinti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimą. Ne mažiau svarbus kriterijus – idėjų atvirumas šiuolaikiškoms kultūros formoms.

Menininkams buvo sudarytos sąlygos konsultuotis ir dirbti su specialistais bei suinteresuotomis grupėmis, įskaitant įvairias institucijas, bendruomenes, architektus, protokolo specialistus, istorikus, menotyrininkus ir kitus asmenis, atsižvelgiant į projekto poreikį.

Lukiškių aikštė yra visuomeninių diskusijų objektas daugiau nei dvidešimt metų. Nuo pat Lenino paminklo nuvertimo 1991-aisiais netyla kalbos ir svarstymai dėl  aikštės įrengimo.

Ir šiandien nėra vieningos nuomonės, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti, ką ir kaip ji galėtų įprasminti.

Visuomenė turi labai skirtingas Lietuvos laisvės atminimo įamžinimo memorialo vizijas. Konkursai skelbti ne kartą, rezultatai netenkindavo gyventojų.

Turime įrodyti sau, kad esame brandi visuomenė, gebanti susitarti ir priimti įvairias nuomones.

Lukiškių aikštės sutvarkymas – geriausias artėjančio atkurtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio įprasminimas – mūsų tautos dovana sau ir Valstybei.

Tikimės, kad 2018 metais išvysime ir Lietuvos laisvės atminimo įamžinimo memorialą, kuris simbolizuos vienybę, bendrystę ir sutelks visuomenę ateities darbams.

Pabaigus tvarkymo darbus, Lukiškių aikštė taps reprezentatyvi ir jauki sostinės gyventojų ir miesto svečių susibūrimo vieta. Ją sudarys pakankamai  žaliųjų zonų, bus galima tiesiog būti ar susitikti per įsimintinas ir iškilmingas Lietuvos šventes.

Paskutinė atnaujinimo data: 2017-11-15