BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Klausimynas apie pavojingų cheminių medžiagų, keliančių pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimą saugesnėmis alternatyvomis

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas
Peržiūros

128

Konsultacijos metodas
Metodo data
Nuo 2022-10-11 iki 2022-10-18

Kviečiame įmones, kurios savo veikloje naudoja chemines medžiagas, klausimyną užpildyti čia.

Aprašymas

 

Aplinkos ministerija parengė klausimyną apie pavojingų cheminių medžiagų, keliančių pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimą saugesnėmis alternatyvomis.

 

Pakeitimas būtinas, jei pavojingos cheminės medžiagos, esančios gaminių sudėtyje ar naudojamos gamybos procesuose, teršia aplinką ar yra pavojingos sveikatai. Pavyzdžiui, jei šios cheminės medžiagos yra kancerogeninės, mutageninės ir toksiškos reprodukcijai, patvarios aplinkoje, bioakumuliacinės ir toksiškos, ardo endokrininę sistemą, jautrina kvėpavimo takus.

 

Taip pat šis pakeitimas būtinas tais atvejais, kai cheminės medžiagos tiekimas rinkai ir naudojimas dėl neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai apribojamas teisės aktuose, arba kai įmonės siekia produkto ekologinio ženklinimo ar diegia aplinkosauginio valdymo sistemas.

 

Deja, savanoriškai pavojingos medžiagos saugesnėmis alternatyvomis keičiamos retai. Tačiau nebenaudoti tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų gali pareikalauti ir klientai, jeigu jų šalyse nustatyti griežtesni reikalavimai ar jie savanoriškai taiko aukštesnius darbuotojų sveikatos ir aplinkos apsaugos standartus.

 

Atkreipiame dėmesį, kad atsisakyti pavojingų cheminių medžiagų naudinga ir pačiai įmonei. Dažniausiai dėl to sumažėja pavojingų atliekų kiekis, taikomi ne tokie griežti darbo saugos reikalavimai, šias medžiagas paprasčiau tvarkyti. Be to, įmonės, kurios atlieka pakeitimus, taiko inovacijas, todėl rinkai gali pasiūlyti vartotojų sveikatai ir aplinkai saugesnius produktus, o tai prisideda prie teigiamo įvaizdžio formavimo.

 

Cheminių medžiagų pakeitimas yra sudėtingas, pastangų ir laiko reikalaujantis procesas. Pirmiausia reikia surinkti informaciją apie naudojamas chemines medžiagas. Kitas žingsnis – parengti nepageidaujamų cheminių medžiagų sąrašą. Po to rekomenduojame ieškoti alternatyvių saugesnių medžiagų arba naujų techninių sprendimų, juos įvertinti ir parinkti tinkamiausius.

 

Galimų alternatyvių medžiagų (technologijų) suradimui ir palyginimui galima naudoti specialias priemones ir metodikas, pavyzdžiui EBPO įrankius.

Konsultacijos tikslas

Siekiama išsiaiškinti pavojingų cheminių medžiagų, keliančių pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimo saugesnėmis alternatyvomis perspektyvas Lietuvos įmonėse, finansinės ar techninės pagalbos poreikį.

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Rezultatai bus naudojami pavojingų cheminių medžiagų, keliančių pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimo saugesnėmis alternatyvomis perspektyvoms Lietuvos įmonėse nustatyti.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Kviečiame įmones, kurios savo veikloje naudoja chemines medžiagas, klausimyną užpildyti čia.

Paskelbta

2022-10-11

Galioja iki

2022-10-18