Aprašymas
Informuojame, kad prasidėjo viešosios konsultacijos dėl Europos Komisijos patekto pasiūlymo nustatyti naujas cheminių medžiagų ir mišinių pavojingumo klases ir kategorijas. Visos suinteresuotos šalys kviečiamos pateikti nuomonę dėl šio pasiūlymo.
Europos Komisija pateikė viešosioms konsultacijoms Deleguotojo reglamento projektą, kuriuo siūloma keisti Reglamentą (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (toliau – CLP reglamentas), nustatant naujas cheminių medžiagų ir cheminių mišinių pavojingumo klases ir kategorijas:
- endokrininę sistemą ardančios medžiagos (ED) (dėl pavojaus žmonių sveikatai) 1ir 2 kategorija;
- endokrininę sistemą ardančios medžiagos (dėl pavojaus aplinka) 1ir 2 kategorija;
- patvarios, bioakumuliacinės ir toksiškos (PBT) ir labai patvarios ir didelės bioakumuliacijos (vPvB) medžiagos;
- patvarios, mobilios ir toksiškos (PMT) ir labai patvarios, labai mobilios (vPvM) medžiagos.
Deleguotojo reglamento projekte nurodomi cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo kriterijai, atitinkami ženklinimo elementai, įskaitant naujas pavojingumo frazes. PBT/vPvB medžiagoms nustatyti bendri patvarumo ir bioakumuliacijos kriterijai. Tačiau, atsižvelgiant į skirtingą jų toksiškumą, jie skiriami į skirtingas kategorijas, lygiai taip pat ir PMT/vPvM medžiagos.
Kad įmonėms būtų lengviau prisitaikyti prie naujų klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimų, siūloma nustatyti pereinamuosius laikotarpius. Cheminėms medžiagoms reikalavimus siūloma taikyti praėjus 18 mėnesių nuo reglamento įsigaliojimo. Mišinių atveju siūlomas pereinamasis laikotarpis - 36 mėnesiai. Taip pat siūlomas 24 mėn. „išpardavimo“ laikotarpis cheminių medžiagų ir mišinių paženklintų ir patiektų rinkai iki naujų reikalavimų įsigaliojimo laikotarpio pabaigos.
Endokrininę sistemą ardančių savybių turinčios medžiagos ir mišiniai kelia susirūpinimą dėl neigiamo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai. Buvo įrodyta, kad endokrininės sistemos sutrikdymai gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus tiek vaikams, tiek suaugusiems, įskaitant, apsigimimus, vystymosi, reprodukcinius ar neurologinio vystymosi sutrikimus, vėžį, diabetą ir nutukimą. Taip pat buvo įrodyta, kad endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos gali neigiamai paveikti gyvūnų populiacijas.
Patirtis rodo, kad PBT arba vPvB savybių turinčios cheminės medžiagos ir mišiniai kelia didelį susirūpinimą, nes nesuyra aplinkoje ir linkę kauptis maisto grandinėje. Tokių medžiagų kaupimosi poveikį dažnai sunku numatyti ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, tam tikros PBT ir vPvB medžiagos, sklisdamos dideliais atstumais, gali užteršti atokias vietoves. Šios medžiagos neigiamai veikia gyvūnus ir žmones per aplinką.
PMT ir vPvM medžiagos kelia susirūpinimą, nes dėl didelio patvarumo, mažo adsorbcijos potencialo ir mobilumo jos gali patekti į vandens ciklą, įskaitant geriamąjį vandenį, ir pasklisti dideliais atstumais. Daugelis PMT ir vPvM medžiagų tik iš dalies pašalinamos per nuotekų valymo procesus ir netgi gali įveikti pažangiausius valymo procesus geriamojo vandens valymo įrenginiuose. Toks nepilnas pašalinimas kartu su naujais išmetimais reiškia, kad tų PMT ir vPvM medžiagų koncentracija aplinkoje laikui bėgant didėja. PMT ir vPvM medžiagos neigiamai veikia gyvūnus ir žmones per aplinką.
Konsultacijos tikslas
Gauti piliečių, pramonės ir verslo asociacijų, įmonių (įskaitant MVĮ), vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų, mokslo institucijų, kitų asmenų nuomonę ir pasiūlymus dėl reglamento projekto.
Konsultacijos rezultatų panaudojimas
Viešųjų konsultacijų metu pateikta informacija, duomenys, pasiūlymai bus įvertinti Europos Komisijos prieš priimant deleguotojo reglamento projektą. Europos Komisijai priėmus deleguotąjį reglamentą, jis įsigalioja automatiškai, nebent Europos Parlamentas arba ES Taryba jam prieštarauja.
Kaip dalyvauti konsultacijoje
Išreikšti nuomonę galite Europos Komisijos tinklapyje čia iki 2022 m. spalio 18 d.
Kontaktai
Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyresn. patarėja Donata Pipiraitė-Vališkienė, tel. +370 68725786, el. paštas [email protected].