BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kvietimas teikti pasiūlymus dėl asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimo

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Tikslinės grupės
Įvertinimas
Peržiūros

290

Aprašymas

Kontekstas

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VASPVT) kviečia visus suinteresuotus juridinius ir fizinius asmenis susipažinti su Sveikatos apsaugos ministro 2018-08-30 įsakymu Nr. V-967 sudarytos darbo grupės parengtu Lietuvos Respublikos asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo projektu (toliau – Įstatymo projektas) ir pateikti pastabas ir pasiūlymus.

Asmens sveikatos priežiūros specialistai, vykdantys asmens sveikatos priežiūros veiklą, įvardyti  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. vasario 5 d. įsakyme Nr. 61 ,,Dėl Asmens sveikatos priežiūros veiklos rūšių sąrašo patvirtinimo“. Tarp šių asmens sveikatos priežiūros veiklą vykdančių specialistų, be gydytojų, slaugytojų, akušerių, gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų, yra ir  kineziterapeutai, ergoterapeutai, kineziterapeuto padėjėjai, ergoterapeuto padėjėjai, slaugytojų padėjėjai, masažuotojai, dietistai, medicinos psichologai, medicinos biologai, medicinos genetikai, biomedicinos technologai, radiologijos technologai, optometrininkai, paramedikai ir skubiosios medicinos pagalbos paramedikai.  Gydytojų, slaugytojų, akušerių, gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų vertimosi asmens sveikatos priežiūros praktika Lietuvoje sąlygas reglamentuoja Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymas, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymas ir Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos įstatymas.

Vykdyti visų asmens sveikatos priežiūros specialistų (ne tik gydytojų, odontologų, slaugytojų ir akušerių) licencijavimą įpareigoja šiuo metu nustatytas teisinis reglamentavimas: Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad asmens sveikatos priežiūra – valstybės licencijuota fizinių ir juridinių asmenų veikla, kurios tikslas – laiku diagnozuoti asmens sveikatos sutrikimus ir užkirsti jiems kelią, padėti atgauti ir sustiprinti sveikatą. Šio įstatymo 16 str. 1 dalyje nustatyta, kad teisę verstis tam tikros rūšies sveikatos priežiūros praktika turi fiziniai asmenys, įstatymų nustatyta tvarka gavę licenciją ir sertifikatą, o 5 dalyje nustatyta, kad ,,fizinių asmenų, įmonių, įstaigų vykdoma sveikatos priežiūros ar farmacinė veikla neturint licencijos ar leidimo yra neteisėta.“

Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2006 m. gegužės 31 d. nutarime konstatuota, kad nustatyti esmines ūkinės veiklos sąlygas, draudimus ir ribojimus, darančius esminį poveikį ūkinei veiklai, galima tik įstatymu. Todėl reikalavimas asmens sveikatos priežiūros specialistams turėti licenciją, licencijos išdavimo sąlygos, licencijuojamos veiklos sąlygos, licencijos turėtojų teisės ir pareigos, atsisakymo išduoti licenciją, licencijos galiojimo sustabdymo, licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo ir licencijos galiojimo panaikinimo pagrindai gali būti nustatomi tik įstatymu.

Įstatymo projektas parengtas siekiant reglamentuoti kitų asmens sveikatos priežiūros specialistų, išskyrus gydytojus, slaugytojus, akušerius, gydytojų odontologus ir burnos priežiūros specialistus, vertimosi asmens sveikatos priežiūros praktika Lietuvos Respublikoje sąlygas, nustatyti  jų profesinės kvalifikacijos įgijimo sąlygas, teisės verstis asmens sveikatos priežiūros praktika įgijimo, įgyvendinimo ir panaikinimo sąlygas,  profesines teises ir pareigas.

Kaip viena iš asmens sveikatos priežiūros specialistų vertimosi asmens sveikatos priežiūros praktika Lietuvoje sąlygų Įstatymo projektu numatyta galiojanti atitinkamos praktikos licencija. 

Licencijuoti asmens sveikatos priežiūros specialistus numatoma atsižvelgiant į tai, kad jie tiesiogiai dalyvauja teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, o jos turi būti saugios ir kokybiškos. Išduota galiojanti asmens sveikatos priežiūros specialisto praktikos licencija užtikrintų, kad asmens sveikatos priežiūros praktika užsiimantis asmens sveikatos priežiūros specialistas turi teisę gyventi ir dirbti Lietuvoje, yra teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs atitinkamą profesinę kvalifikaciją, moka valstybinę lietuvių kalbą, neserga ligomis, trukdančiomis verstis atitinkama praktika, ir tobulina savo profesinę kvalifikaciją teisės aktų nustatyta tvarka, t.y. atitinka teisės aktų keliamus licencijos išdavimo reikalavimus. Vykdant licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą būtų užtikrinama šių specialistų nuolatinio profesinio tobulinimosi priežiūra. Visai tai sudarytų sąlygas kokybiškiau ir saugiau teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Iš esmės siūlomas licencijavimo modelis yra analogiškas šiuo metu jau vykdomo gydytojų, slaugytojų, akušerių, gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų licencijavimo modeliui, tad pati licencijavimo procedūra yra padiktuota jau turimos šios srities patirties ir kitų institucijų teiktų pastabų tikslinant galiojančių įstatymų, reglamentuojančių   gydytojų, slaugytojų, akušerių, gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų praktiką, nuostatas. Tačiau didelių neaiškumų kilo reglamentuojant Įstatymo projekte aptariamų asmens sveikatos priežiūros specialistų jų profesinės kvalifikacijos įgijimo sąlygas. Todėl šiuo klausimu tikimės sulaukti Jūsų ypatingo dėmesio ir pastabų bei pasiūlymų, kaip tiksliai apibrėžti kiekvieno iš aptariamo specialisto šiuolaikines mokymo / studijų programas, po jų baigimo suteikiamą  laipsnį / kvalifikaciją. Atkreipiame dėmesį į tai, kad įstatyme turėtų būti nustatyta, kaip šiuo metu rengiami ar nuo šiol numatomi rengti šie specialistai. Nuostatą dėl to, kokį išsilavinimą iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos įgiję ir / ar  papildomą pasirengimą ir/ ar praktiką turintys asmenys bus laikomi įgijusiais atitinkamą profesinę kvalifikaciją nustatys sveikatos apsaugos ministras.
 

Viešosios konsultacijos tikslas - gauti pasiūlymus, kurie padės apibrėžti kiekvieno šiuolaikines mokymo / studijų programas, po jų baigimo suteikiamą  laipsnį / kvalifikaciją.

Konsultacijos trukmė- nuomonę dėl Įstatymo projekto prašome pateikti iki 2019-03-15.

Konsultacijos metodas - elektroninė apklausa.

Rezultatų panaudojimas - geriausi pasiūlymai gali būti panaudoti teisėkūros procese.

Kaip dalyvauti?

Maloniai prašome susipažinti su parengtu Įstatymo projektu ir pateikti nuomonę šiais klausimais:

1. Ar pritariate, kad reikia licencijuoti Įstatymo projekte aptariamų asmens sveikatos priežiūros specialistų praktiką?  Pagrįskite savo atsakymą.
2. Jei į prieš tai pateiktą klausimą atsakėte teigiamai:
a.  Ar manote, kad Įstatymo projekte aptariamų asmens sveikatos priežiūros specialistų praktikos licencijavimas padės gerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę?
b. Kokias numanote grėsmes ar iššūkius, susijusius su siūlomu pradėti asmens sveikatos priežiūros specialistų praktikos licencijavimu?
c. Ar tinkamai reglamentuotos Įstatymo projekte aptariamų asmens sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos įgijimo sąlygos? Kurios konkrečiai nuostatos ir kaip tikslintinos?
3.  Ar turite kokių nors kitų siūlymų, kaip patobulinti Įstatymo projektą. Jei turite, prašome juos pateikti.
Jei iš esmės būtų pritarta Įstatymo projektui, Akreditavimo tarnybai, kaip asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimą vykdančiai institucijai  būtų naudinga iš anksto žinoti, koks būtų preliminarus numatomų licencijuoti specialistų skaičius. Todėl maloniai prašome, jei turite informacijos apie atitinkamos profesinės kvalifikacijos specialistų skaičių, pateikite ją. 
 

Pasiūlymų pateikimas:

  • žemiau esančiais įrankiais Oficialus pasiūlymas bei Anoniminis pasiūlymas;
  • raštu VASPVT adresu A. Juozapavičiaus g. 9, LT-09311, Vilnius;
  • el. paštu [email protected] (asmens duomenys bus naudojami tik pasiūlymams sužinoti ir valdyti).


 

Paskelbta

2019-02-07

Galioja iki

2019-03-15