BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kvietimas teikti pasiūlymus dėl kompleksinio priemonių rinkinio, skirto benzodiazepinų vartojimo mažinimui

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas

0

Peržiūros

53

Aprašymas

Kontekstas

Programa "Kurk Lietuvai" kartu su Sveikatos apsaugos ministerija siekdamos išsiaiškinti, kokias su BZD vartojimu susijusias problemas Lietuvoje įžvelgia sveikatos sistemos darbuotojai, kokios yra problemų priežastys ir siūlomi sprendimo būdai, organizuoja viešąją konsultaciją. 

Benzodiazepinai (toliau – BZD) – tai centrinę nervų sistemą slopinantys vaistai, efektyvūs ir plačiai vartojami gydant ūmius nerimo ar nemigos simptomus. Šiuos vaistus rekomenduojama vartoti neilgiau kaip 2-4 savaites. Vartojant BZD ilgiau, vystosi tolerancija, tam pačiam efektui pasiekti reikalingos vis didesnės dozės, stiprėja pripratimas, gali vystytis priklausomybė. Priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, nutraukti šių vaistų vartojimą gali būti ilgas ir komplikuotas procesas, nes dozę reikia mažinti palaipsniui. Staigus BZD nutraukimas gali sukelti nutraukimo sindromą, kurio vienas iš simptomų yra traukuliai, pasitaiko net ir mirties atvejų.

2018 m. rugsėjo-lapkričio mėn. parengta Lietuvos analizė atskleidė, kad BZD suvartojimo rodiklis Lietuvoje 2-3 kartus didesnis nei kaimyninių Šiaurės regiono šalių ir du kartus didesnis nei Ekonominės Bendrijos ir Plėtros Organizacijos (EBPO) šalių vidurkis. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis,  2017 m. nustatyta benzodiazepinų paros dozė (NPD) Lietuvoje buvo 37,8 tūkstančiui gyventojų, o EBPO šalyse vidutinė NPD buvo 20 tūkstančiui gyventojų. Kitaip tariant, kiekvieną dieną šiuos vaistus vartoja beveik 4 proc. Lietuvos gyventojų. Galimai priklausomi nuo BZD yra apie 40 proc. šiuos vaistus vartojančių žmonių.

Konsultacijos tikslas - išsiaiškinti, kokias su BZD vartojimu susijusias problemas Lietuvoje įžvelgia sveikatos sistemos darbuotojai, kokios yra problemų priežastys ir siūlomi sprendimo būdai. Konsultacijoje dalyvavo vienuolika psichikos sveikatos ekspertų: daugiausia gydytojai psichiatrai, keli universitetų darbuotojai ir kiti su BZD vartojimo problema susiduriantys sveikatos sistemos darbuotojai.

2018 m. rugsėjo-gruodžio mėn. vykdomų interviu cikle dalyvavę ekspertai sutiko, jog Lietuvoje BZD vartojimas yra perteklinis. Kitos interviu ciklo metu išsakytos problemos: neracionalus, dažnai ne pagal indikacijas BZD skyrimas; netaisyklingas, ne pagal paskirtį BZD vartojimas; netaisyklingas vaisto nutraukimas; daug priklausomybę nuo BZD turinčių pacientų, kurie dažnai negauna gydymo; didelis BZD suvartojimas senyvo amžiaus žmonių tarpe; neteisinga vaistų kompensavimo tvarka; laisvas ir neribotas psichotropinių medžiagų cirkuliavimas; sisteminio kontrolės mechanizmo trūkumas.

Interviu ciklo metu išryškėjusias perteklinio BZD vartojimo priežastis galima suskirstyti į tris pogrupius: su visuomene susiję veiksniai, su gydytojais susiję veiksniai ir sisteminiai veiksniai.

Viršosio konsultacijos metodas - kokybinė apklausa, interviu ciklas.

Viešosios konsultacijos laikas - Iki 2019-03-07.

Rezultatų panaudojimas - rezultatai bus naudojami rengiant kompleksinių priemonių rinkinį, skirtą neracionalaus BZD vartojimo mažinimui.

Pasiūlymų pateikimas - parengę pirminį kompleksinių priemonių variantą kviečiame dalintis nuomone, teikti siūlymus ir pakeitimus šiais kontaktais:

Vaiva Gerasimavičiūtė | „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė | Vaiva.Gerasimaviciute@kurklt.lt

Enrikas Etneris | „Kurk Lietuvai“ projektų vadovas | Enrikas.Etneris@kurklt.lt (asmens duomenys bus naudojami tik pasiūlymams sužinoti ir valdyti).

Viešosios konsultacijos rezultatus rasite čia.


Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos”, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.

Paskelbta

2019-02-26

Galioja iki

2019-03-07