Aprašymas
Siekdama mažinti skurdą, svariai prisidėti prie šeimų, auginančių vaikus, gerovės, taip pat skatinti verslumą, pritraukti daugiau investicijų, sukurti naujų darbo vietų ir užtikrinti mokesčių sistemos paprastumą bei teisingumą,17-oji Vyriausybė siūlo šiuos tikslus atliepiančius mokestinius patobulinimus.
Vyriausybės kanceliarija kartu su Finansų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis birželio 2 d. paskelbė viešąją konsultaciją „Mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimas“, kurioje kvietė išreikšti savo nuomonę, pateikti idėjas, konkrečius pasiūlymus, kokiais būdais visi kartu galėtume kurti produktyvią šalies ekonomiką.
Susipažinus su pasiūlymais buvo kviečiama iki liepos 1 d., išreikškti savo nuomonę, užpildant pasiūlymo formą, esančią konsultacijos puslapio apačioje.
Mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimas (pristatymas)
Mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimas (konsultacinis dokumentas)
Visi gauti pasiūlymai buvo apsvarstyti, įvertintos įgyvendinimo galimybės, o apibendrintą informaciją apie juos taip pat rasite Vyriausybės, Finansų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų interneto svetainėse.
Konsultacijos tikslas - gauti pasiūlymus, idėjas, nuomones, kaip tobulinti mokesčių ir socialinę sistemą, ir kokiais būdais visi kartu galėtume kurti produktyvią šalies ekonomiką.Tobulinti mokesčių ir socialinę sistemą siūlyta siekiant mažinti skurdą, svariai prisidėti prie šeimų, auginančių vaikus, gerovės, taip pat skatinti verslumą, pritraukti daugiau investicijų, skurti naujų darbo vietų ir užtikrinti mokesčių sistemos paprastumą bei teisingumą.
Viešosios konsultacijos rezultatai
Pasiūlymus į viešąją konsultaciją atsiuntė 11 asociacijų, įstaigų ir įvairių organizacijų. Iš viso konsultacijos metu sulaukta beveik 100 įvairių asociacijų ir gyventojų pasiūlymų.
Viešosios konsultacijos dalyviai labiausiai palaikė siūlymus, susijusius su mokesčių naštos mažinimu mažiausiai uždirbantiems – didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį iki MMA.
Taip pat teigiamai įvertinti pasiūlymai, susiję su inovacijų bei investicijų, verslumo skatinimu. Jais siūlyta:
Palaikymo sulaukė ir siūlymai, susiję su individualios veiklos pelno apmokestinimo principo peržiūra. Jais siūlyta nustatyti, kad individualios veiklos pelno apmokestinimas priklausytų ne nuo profesinės veiklos, bet nuo gaunamo pelno dydžio, kas sudarytų prielaidas tolygesniam mokesčių naštos paskirstymui.
Socialinės politikos srityje didžiausią susidomėjimą kėlė siūlymai dėl „vaiko pinigų“, socialinio draudimo įmokų „grindų“ ir jų neapmokestinamojo dydžio įvedimo bei dėl savarankiška dirbančių asmenų socialinio draudimo.
Siūlymai dėl socialinio draudimo įmokų neapmokestinamojo dydžio ir socialinio draudimo įmokų „grindų“ įvedimo sukėlė daugiausiai klausimų dėl jų praktinio įgyvendinimo. Tačiau teigiami įvertintas siekis užtikrinti socialines garantijas mažiausiai uždirbantiems: net ir mažiau kaip minimalią mėnesinę algą gaunantys žmonės per kalendorinius metus įgis vienų metų stažą, taigi dėl mažų pajamų nepraras teisės gauti išmokas.
Teigiamai įvertintas siūlymas dėl socialinio draudimo įmokų „atostogų“ – pirmą kartą pradedantys savarankišką veiklą asmenys vienus metus galės nemokėti socialinio draudimo įmokų. Palaikymo sulaukė ir siūlymas nustatyti socialinio draudimo įmokų „lubas“.
Siūlymas vienodinti visų savarankiškai dirbančių asmenų socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką sukėlė ūkininkų susirūpinimą dėl siūlomų didesnių draudžiamųjų pajamų „lubų“. Įvertinus gautus siūlymus, „lubų“ kėlimas vyks palaipsniui, per dvejus metus. Nuo didesnių pajamų mokamos įmokos garantuos šiems asmenims didesnes išmokas ligos, motinystės, negalios ar senatvės atveju.
Taip pat teigiamai įvertinti pasiūlymai, susiję su išmokos vaikui mokėjimu:
– išmoką vaikui skirti visiems vaikams nevertinant šeimos pajamų, nepasiturinčias šeimas ir gausias (tris ir daugiau vaikų auginančias) šeimas remti papildomai;
– asmenims, patiriantiems socialinę riziką, taikyti netiesiogines išmokas (išmoką vaikui skirti nepinigine forma).
Tolimesni žingsniai
Artimiausiu metu Finansų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengs pakeitimus įtvirtinsiančių teisės aktų projektus, o rudenį, kartu su biudžetu, jie bus teikiami Seimui.
2017 m. rugpjūčio 3 d. spaudos konferencijoje buvo pristatyti mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo pasiūlymai, parengti atsižvelgus į visuomenės nuomonę, išsakytą konsultacijos metu. Pristatymą rasite čia.
Viešoji konsultacija vykdyta Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.