Aprašymas
Vyriausybės kanceliarija kviečia visuomenę pareikšti savo nuomonę, kaip valstybės institucijoms tobulinti kasdienę veiklą, siekiant paskatinti visuomenę domėtis Vyriausybės veiklomis ir įtraukti visuomenės narius į viešojo valdymo procesus ir sprendimus.
2011 metais Lietuva prisijungė prie tarptautinės iniciatyvos „Atviros Vyriausybės partnerystė“ (toliau – AVP), kurią inicijavo JAV ir Brazilija. Šis projektas, šiuo metu apimantis 65 valstybes, yra tarptautinė platforma viešojo valdymo reformų kūrėjams ir diegėjams bendradarbiauti ir keistis gerąja praktika.
Lietuva prisijungė prie AVP, siekdama, kad mūsų viešasis politinis ir administracinis aparatas taptų dar efektyvesnis. AVP suteikė reikiamas priemones ir pagrindą veiklos kryptims. Pagrindiniai AVP uždaviniai – užtikrinti viešojo administravimo institucijų veiklos skaidrumą, supaprastinant esamus ir (ar) plėtojant naujus visuomenės įtraukimo į viešąjį administravimą būdus, taip pat didinti tiesioginių visuomeninių paslaugų naudingumą, pasinaudojant visa turima ir nauja informacija, taip pat komunikacinėmis technologijomis.
Siekdama tapti atviresnė visuomenei ir labiau atitinkanti jos poreikius, Vyriausybė 2014 m. birželio 9 d. pritarė nacionaliniam AVP veiksmų planui. Tai jau antrasis AVP veiksmų planas. Svarbiausios AVP veiksmų plano kryptys: 1) paslaugų tobulinimas ir plėtra, 2) visuomenės dalyvavimas viešajame valdyme, 3) viešojo valdymo institucijų veiklos atvirumas visuomenėje, 4) kova su korupcija viešajame sektoriuje. Valstybės institucijos skatinamos taikyti atvirumo principą kasdienėje veikloje ir tobulinti bendravimą su visuomene. Šiuo metu Lietuva jau baigia įgyvendinti AVP veiksmų planą, todėl labai svarbu įvertinti pažangą, pasiektą įgyvendinant jame numatytas priemones, pasidalyti su visuomene nuomonėmis ir įžvalgomis dėl galimų tolesnių žingsnių rengiant naujo laikotarpio AVP veiksmų planą. Taip pat buvo peržiūrėta ir atnaujinta darbo grupės sudėtis – pakviesti atstovai iš kitų valstybės institucijų ir nevyriausybinio sektoriaus.
Šios viešosios konsultacijos tikslas – nustatyti, kaip paskatinti visuomenę aktyviau domėtis Vyriausybės veiklomis, sužinoti piliečių nuomonę ir pasiūlymus dėl pateiktų AVP krypčių.
AVP KRYPTYS IR VEIKSMAI
AVP vertybės: skaidrumas, efektyvumas, atskaitomybė.
Lietuvos AVP vizija – Lietuvos valdžia atvira, skaidri, atitinkanti visuomenės poreikius, didinanti piliečių įsitraukimą į viešuosius reikalus, gerinanti viešąsias paslaugas ir sprendimų priėmimo bei įgyvendinimo procesus.
Lietuvos AVP misija – pakeisti valdžios institucijų elgsenos kultūrą, siekiant įtraukti visuomenę į valdymą, viešinant priimamus sprendimus, gerinant teikiamų paslaugų kokybę.
I. Viešojo valdymo institucijų veiklos atvirumas:
sukurti Lietuvos atvirų duomenų portalą ir integruoti į Europos bendrą skaitmeninę rinką.
II. Korupcijos prevencija, skaidrumo skatinimas:
viešinti informaciją apie valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pajamas, išlaidas elektroninėje erdvėje;
sukurti ir transliuoti socialinę reklamą, kurios tikslinė tema – korupcijos prevencija sveikatos priežiūros sistemoje;
sukurti teisines, organizacines ir technines priemones, kad būtų galima patogiu būdu gauti išsamią informaciją apie rinkimus ir balsavimo tvarką, savo dalyvavimą rinkimuose, aukas politinės kampanijos dalyviams.
III. Piliečių įsitraukimo į viešuosius valstybės reikalus ir dalyvavimo juose didinimas:
rinkti ir sisteminti informaciją apie konsultavimosi su visuomene procesą ir rezultatus;
viešai skelbti viešųjų konsultacijų rezultatus, gautus pasiūlymus ir argumentuotus atsakymus, ar į pasiūlymus atsižvelgta, ar ne;
skelbti ir viešinti sėkmingo konsultavimosi ir bendradarbiavimo su visuomene pavyzdžius;
informaciją apie viešąsias konsultacijas skleisti gyventojams priimtinais kanalais;
perduoti viešųjų paslaugų teikimą (konkurso būdu) nevyriausybinių organizacijų sektoriui;
sukurti nevyriausybinių organizacijų duomenų bazę;
sukurti nevyriausybinių organizacijų fondą.
Laukiama visuomenės nuomonės šiais klausimais:
1. Ar pritariama siūlomoms AVP kryptims ir veiksmams?
2. Kokie valstybės institucijų veiksmai padėtų joms tapti skaidresnėms ir atsakingesnėms, geriau atsiskaityti, greičiau reaguoti į piliečių poreikius ir lūkesčius, siekiant galutinio tikslo – gerinti valdymo ir piliečiams suteikiamų paslaugų kokybę?
Viešosios konsultacijos rezultatai
Vyriausybės kanceliarija 2016 m. balandžio 26 d. paskelbė viešąją konsultaciją „Pasiūlymai Atviros Vyriausybės Partnerystės veikloms“.
2011 metais Lietuva prisijungė prie tarptautinės iniciatyvos „Atviros Vyriausybės partnerystė“ (toliau – AVP), kurią inicijavo JAV ir Brazilija. Šis projektas, šiuo metu apimantis 69 valstybes, yra tarptautinė platforma viešojo valdymo reformų kūrėjams ir diegėjams bendradarbiauti ir keistis gerąja praktika. Lietuva prisijungė prie AVP, siekdama, kad mūsų viešasis politinis ir administracinis aparatas taptų dar efektyvesnis. Pagrindiniai AVP uždaviniai – užtikrinti viešojo administravimo institucijų veiklos skaidrumą, supaprastinant esamus ir (ar) plėtojant naujus visuomenės įtraukimo į viešąjį administravimą būdus, taip pat didinti tiesioginių visuomeninių paslaugų naudingumą, pasinaudojant visa turima ir nauja informacija, taip pat komunikacinėmis technologijomis.
Šios viešosios konsultacijos tikslas – nustatyti, kaip paskatinti visuomenę aktyviau domėtis Vyriausybės veiklomis, sužinoti piliečių nuomonę ir pasiūlymus dėl pateiktų AVP krypčių.
Visuomenės buvo klausiama:
1. Ar pritariama siūlomoms AVP kryptims ir veiksmams?
2. Kokie valstybės institucijų veiksmai padėtų joms tapti skaidresnėms ir atsakingesnėms, geriau atsiskaityti, greičiau reaguoti į piliečių poreikius ir lūkesčius, siekiant galutinio tikslo – gerinti valdymo ir piliečiams suteikiamų paslaugų kokybę?
Deja, viešojoje konsultacijoje dalyvavusiųjų nebuvo daug – pasiūlymus (iki 2016 m. gegužės 17 d.) pateikė tik 4 asmenys (3 fiziniai asmenys, 1 asociacija).
Viešosios konsultacijos dalyviai pritarė AVP kryptims. Pateikti pasiūlymai dėl viešojo sektoriaus paslaugų tobulinimo, suformuluotas poreikis viešinti sveikatos apsaugos įstaigų ir darbuotojų veiklą ir atkreiptas dėmesys, kad veiksmingesnis kovos su korupcija būdas būtų papildomų mokėjimų už paslaugas įteisinimas viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Suformuluotas poreikis tobulinti konsultavimosi su visuomene mechanizmą. Pateikti pasiūlymai dėl atvirų duomenų plėtros užtikrinimo – pageidautina tokius duomenis skelbti patogiu, bendrai naudojamu formatu ir pateikti vartotojams patraukliu būdu, taip pat suteikti daugiau galimybių piliečiams aktyviai dalyvauti valstybės valdyme e. būdu.
Tolesni veiksmai:
2016 m. gegužės 30 d. Vyriausybė pritarė trečiajam veiksmų planui, kurį parengė Vyriausybės kanclerio 2016 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. V-34 patvirtinta darbo grupė, sudaryta iš suinteresuotų institucijų: Susisiekimo ministerijos, Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos – atstovų ir nevyriausybinio sektoriaus: Pilietinės visuomenės instituto, VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriaus, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro – atstovų.
AVP plane buvo pritarta priemonėms, kuriose iš esmės atsižvelgta į daugumą viešojoje konsultacijoje pateiktų pasiūlymų. Pavyzdžiui, pirmajai krypčiai „Viešojo valdymo institucijų veiklos atvirumas visuomenei“ įgyvendinti numatytos 2 priemonės: 1) sukurti Lietuvos atvirų duomenų portalą ir integruoti į Europos bendrą skaitmeninę rinką; 2) sukurti ir įgyvendinti informacijos apie Vyriausybės vykdomą veiklą ir visuomenės dalyvavimą valdyme viešinimo priemones. Esminių viešojo valdymo pokyčių bus siekiama ir kita kryptimi – didinant piliečių dalyvavimą ir įsitraukimą į viešuosius valstybės reikalus. Numatoma įgyvendinti 2 esmines priemones: 1) sukurti konsultavimosi su visuomene mechanizmą; 2) ugdyti atviro viešojo valdymo kultūrą valstybės tarnyboje diegiant AVP vertybes.
Viešoji konsultacija vykdyta Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.
Pasiūlymų sąrašas
4