BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Psichikos sveikatos forumas

Kodėl vykdoma viešoji konsultacija?

Visuomenės psichikos sveikatos puoselėjimas ir aktualiausių šios srities problemų sprendimas ‒ svarbus valstybės uždavinys. Užfiksuojamų Lietuvos gyventojų psichikos ir elgesio sutrikimų skaičius jau kurį laiką tendencingai didėja. 10‒19 m. jaunuolių sergamumas psichikos ir elgesio sutrikimais 2011‒2016 m. išaugo 8,5 proc., vyresnių nei 65 m. asmenų amžiaus grupėje - net 38 proc. 2014 m. atlikto Eurobarometro tyrimo duomenimis, per metus kas penktas dirbantis asmuo Lietuvoje dėl savo darbo patyrė stresą, nerimą, depresijos požymių. 

Tiek šalyje, tiek užsienyje susiduriama su panašiais visuomenės grupių psichikos sveikatos iššūkiais: didelė jų dalis susijusi su natūraliu gyvenimo ciklu arba tendencingomis visuomenės problemomis. Abiem atvejais didelės įtakos problemų sprendimui turi priemonės, inicijuojamos „iš apačios“ – bendruomenės narių poreikiams pritaikytos ir joje įgyvendinamos iniciatyvos. Dėl šios priežasties LR sveikatos apsaugos ministerija ir LR Vyriausybės kanceliarija vykdo viešąją konsultaciją su visuomene, kurios metu siekiama įgalinti nevyriausybinį sektorių ieškoti tinkamiausių būdų gerinti visuomenės psichikos sveikatą ir sukurti galimybę diskutuoti, užmegzti bendradarbiavimą ir imtis iniciatyvos.

Tikslas – įtraukti suinteresuotas visuomenės psichikos sveikatos sutrikimų prevencijos ir gydymo srities grupes į psichikos sveikatos problemų  sprendimų paiešką. 

Suinteresuotos grupės – viešojo valdymo institucijų, NVO, akademinės bendruomenės, verslo, žiniasklaidos ir kt. atstovai.

Laukiami rezultatai – siekiama, kad viešosios konsultacijos metu pateikti pasiūlymai dėl visuomenės psichikos sveikatos problemų sprendimo būtų įtraukti į viešojo valdymo institucijų / kitų organizacijų veiklos planus. 

 

Konsultacijos eiga

2017 m. birželio 12 d. Pasaulio kavinės (angl. World Café) metodu vyko diskusija „Inovacijų pritaikymas psichikos sveikatos gerinimui“.

Tikslas – nustatyti galimas inovatyvias psichikos sveikatos sutrikimų prevencijos ir pagalbos priemones, kryptis ir jų pritaikomumą, taip pasirengti rudenį vyksiančiam forumui „Psichikos sveikata skirtinguose gyvenimo tarpsniuose: geroji praktika ir perspektyvos Lietuvoje“.

Suinteresuotos grupės – diskusijoje dalyvavo psichologai, techninių gydymo priemonių kūrėjai, akademikai, visuomenės sveikatos biurų, NVO atstovai. 

Rezultatai – pateikti pasiūlymai dėl galimų inovatyvių psichikos sveikatos sutrikimų prevencijos ir pagalbos priemonių, krypčių ir jų pritaikomumo. Diskusijos ataskaitą rasite čia.

 

2017 m. rugsėjo 21 d. įvyko forumas „Psichikos sveikata skirtinguose gyvenimo tarpsniuose: geroji praktika ir perspektyvos Lietuvoje“.

Forumo metu Lietuvos ekspertai pristatė ir įvertino esamą visuomenės psichikos sveikatos situaciją Lietuvoje ir apžvelgė jau taikomas priemones. Užsienio ekspertai pristatė galimas novatoriškas nurodytų problemų sprendimo priemones. Po pranešimų vyko teminės diskusijos:

  • Kaip laiku atpažinti vaikus, turinčius elgesio ir emocijų sunkumų?
  • Moksleivių patiriamas psichologinis smurtas šeimoje: kaip atpažinti ir padėti?
  • Organizacinės kultūros įtaka dirbančiojo psichinei sveikatai
  • Kaip jaučiasi senjorai besitraukdami ir darbo rinkos ir kaip jiems padėti?

Tikslas – išrinkti ir apibrėžti priemones, kurios turėtų būti taikomos, sprendžiant forumo metu iškeltas problemas, formuoti kiekvienos srities suinteresuotų šalių tinklus. 

Suinteresuotos grupės – viešojo valdymo institucijų, NVO, akademinės bendruomenės, verslo, žiniasklaidos ir kt. atstovai.

Laukiami rezultatai – siekiama, kad forumo metu pateikti pasiūlymai dėl visuomenės psichikos sveikatos problemų sprendimo būtų įtraukti į viešojo valdymo institucijų / kitų organizacijų veiklos planus. 

Forumo pranešimai

Novatoriškų priemonių meniu: iš ko galime rinktis ir kaip tai veikia? (Pranešėjai prof. J. Maddux ir B. Teachman, JAV) Naudingų resursų sąrašas.
Kas yra visuomenės psichikos sveikata ir kokia ji yra Lietuvoje? (Pranešėjas prof. dr. A. Germanavičius)
Kaip laiku atpažinti vaikus, turinčius elgesio ir emocijų sutrikimų? (Pranešėja prof. dr. R. Jusienė)
Moksleivių patiriamas psichologinis smurtas šeimoje: kaip atpažinti ir padėti? (Pranešėja prof. dr. N. Žemaitienė)
Organizacijos kultūros įtaka dirbančiojo psichikos sveikatai (pranešėjas kun. A. Toliatas)
Kaip jaučiasi senjorai, besitraukdami iš darbo rinkos, ir kaip jiems padėti? (Pranešėja doc. dr. R. Sargautytė) 

 

Ruošiantis forumui pagal viešąją konsultaciją parengtas teminis tyrimas „Psichikos sveikata skirtinguose gyvenimo tarpsniuose: geroji praktika ir perspektyvos Lietuvoje“, skirtas esamai situacijai apžvelgti ir įvertinti. Jo tikslas – atpažinti aktualiausias spręstinas problemas ir supažindinti visus konsultacijos dalyvius su jų sprendimo alternatyvomis, būdais, tendencijomis. Tyrimą rasite čia.

Viešosios konsultacijos ataskaita  su renginio rezultatais susipažinkite čia (renginio ataskaita). 

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-02-25