BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Savanorystė viešojo saugumo srityje

Kodėl vykdoma viešoji konsultacija?

Policijos ir kitų vidaus reikalų statutinių įstaigų veikla taptų daug veiksmingesnė, jei sulauktų didesnio visuomenės pritarimo, aktyvumo ir bendradarbiavimo. Todėl svarbu į viešojo saugumo stiprinimo veiklas labiau įtraukti gyventojus ir bendruomenes, stiprinti visuomenės savisaugos kultūrą – skatinti gyventojus ir patiems labiau pasirūpinti savo ir savo turto saugumu. 2016 m. gyventojų apklausos rezultatai rodo, kad tik 8 proc. gyventojų tikrai sutiktų dalyvauti veikloje rūpinantis savo gyvenamosios vietos saugumu. 

Išskirtos 2 tikslinės institucijos: Policijos departamentas prie VRM (toliau – PD) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM (toliau – PAGD), kurios savo veikloje pasitelkia skirtingų bendruomenės narių pagalbą – PD padeda policijos rėmėjai, o PAGD – savanoriai ugniagesiai.

Viešoji konsultacija organizuojama, siekiant įgyvendinti Vyriausybės programos nuostatą „Skatinsime visuomenę įsitraukti į viešosios tvarkos užtikrinimo ir nusikalstamumo prevencijos veiklas, plėsime policijos rėmėjų, jaunųjų policijos rėmėjų veiklą, skatinsime iš pilietinės visuomenės kylančias iniciatyvas, pvz., saugios bendruomenės kūrimąsi, sieksime, kad kiekvienoje kaimiškojoje seniūnijoje būtų visuomeniniai policijos talkininkai.“, taip pat Vyriausybės programos įgyvendinimo plano 5.4.1 darbo 4 veiksmą „Gyventojų (bendruomenių) aktyvumo ir savanorystės viešojo saugumo srityje veiksmingų skatinimo būdų ir formų įdiegimas“.

Viešosios konsultacijos tikslas – identifikuoti veiksmingas priemones, kurios skatintų gyventojus įsitraukti į savanorystę viešojo saugumo srityje. Aktyvesnis gyventojų dalyvavimas tokioje savanoriškoje veikloje  prisidėtų prie saugesnės gyvenamosios aplinkos kūrimo ir gyventojų saugumo jausmo bei pasitikėjimo viešojo saugumo įstaigomis didinimo.

Tikslinės grupės – potencialūs savanoriai (t.y. gyventojai, ateityje galintys tapti viešojo saugumo savanoriais), esami savanoriai, buvę savanoriai, savanorystę skatinančių organizacijų atstovai, savanoriškos veiklos organizatoriai.

Konsultacijos metodas – konsultacija vykdoma taikant fokus grupės metodą (fokus grupė – tai mažos tikslinės grupės diskusija, kurią veda moderatorius pagal iš anksto parengtą pokalbio planą).

 

Konsultacijos eiga

2017 m. rugsėjo 11 d. vyko fokus grupės diskusija, skirta savanorystei vykdant priešgaisrinę saugą ir gelbėjimo darbus, o rugsėjo 12 d. – diskusija, skirta savanorystei užtikrinant viešąją tvarką ir vykdant nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų prevenciją.

Konsultacijos dalyviai – abiejų fokus grupių dalyviais tapo su savanoryste susijusių įvairių suinteresuotų grupių atstovai iš skirtingų šalies regionų.

Pirmojoje (rugsėjo 11 d. Kauno raj. vykusioje) fokus grupėje dėl savanorių ugniagesių veiklos dalyvavo 14 įvairių grupių atstovų:

 • Savanoriai ugniagesiai,
 • Savivaldybių priešgaisrinių tarnybų vadovai iš Kaišiadorių raj., Ukmergės raj., Kauno raj. ir Klaipėdos raj.
 • Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai iš Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Radviliškio ir Gargždų priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų,
 • PAGD atstovas,
 • Savanorių ugniagesių organizacijos atstovas,
 • Savivaldybių asociacijos atstovas.

Antrojoje (rugsėjo 12 d. Vilniuje vykusioje) fokus grupėje dėl policijos rėmėjų veiklos dalyvavo 11 asmenų iš skirtingų klausimo sprendimo „pusių“:

 • Policijos rėmėjai,
 • Aktyvių gyventojų bendruomenių ir asociacijų atstovai,
 • Seniūnijų atstovai,
 • Profesinės sąjungos ir policijos veteranų atstovai,
 • PD atstovas.

Rezultatų panaudojimas – viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami vykdant LR Vyriausybės programos įgyvendinimo plano 5.4.1 darbo 4 veiksmą „gyventojų (bendruomenių) aktyvumo ir savanorystės viešojo saugumo srityje veiksmingų skatinimo būdų ir formų įdiegimas“.

Viešosios konsultacijos ataskaita – su renginio rezultatais susipažinkite čia (ataskaita).

Viešosios konsultacijos naujienos:

2017 m. gruodžio 14 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente vykusiame pasitarime viešosios konsultacijos ataskaita ir rekomendacijos buvo pristatytos savivaldybių priešgaisrinių tarnybų vadovams.
Siekdamas suaktyvinti savanorišką veiklą, PAGD prie VRM išnagrinėjo teisinę bazę ir priėmė sprendimą savanorių ugniagesių veiklos organizatoriaus funkcijas pavesti ir valstybės įstaigoms –apskričių priešgaisrinėms gelbėjimo valdyboms: nuo 2017 m. gruodžio 1 d. atitinkamai pakeisti šių valdybų nuostatai, o valdybų vadovams skirtos užduotys pateikti vertinimus, kaip savanorystę būtų galima vystyti toliau. Iki šiol savanorių ugniagesių veiklos organizatoriaus funkcijas vykdė tik savivaldybių priešgaisrinės tarnybos.

PAGD prie VRM pradėjo veikti telefono numeris, kuriuo paskambinęs asmuo, norintis tapti savanoriu ugniagesiu, gali gauti visą jį dominančią informaciją (paskelbtas PAGD prie VRM interneto svetainėje http://www.vpgt.lt/go.php/lit/IMG/1198/45 ir parengtame prevenciniame leidinyje „Kūrenkime saugiai“).

2018 m. PAGD prie VRM planuoja:

 • rengti renginius su vietos bendruomenėmis, propaguojančius gyventojų aktyvumą civilinės ir priešgaisrinės saugos srityje ir skatinančius savanorių ugniagesių veiklą;
 • patobulinti teisės aktus, reglamentuojančius savanoriškos veiklos organizavimą, į šią veiklą įtraukiant valstybinę priešgaisrinę tarnybą.

Viešoji konsultacija yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos vykdomo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos", finansuojamo Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis, dalis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-02-25