BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų sąrašo ir Vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašo aptarimas

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas
Peržiūros

1006

Konsultacijos metodas
Metodo data
2021-12-16

2021 m. gruodžio mėn. 16 d. 13 val. kviečiame dalyvauti TEAMS susitikime. Prisijungti galėsite per šią nuorodą.

Pastabas, pasiūlymus dėl sąrašų prašome iki š. m. gruodžio 14 d. siųsti ir el. paštu: [email protected].

Aprašymas

Planuojant ūkines veiklas, Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatytais atvejais atliekamas poveikio aplinkai vertinimas (toliau – PAV).

Planuojant ypatinguosius statinius, pasižyminčius dideliu aukščiu, pvz. vėjo elektrines, ypatingas dėmesys skiriamas  vizualinio poveikio kraštovaizdžiui vertinimui.

Siekiant aiškaus poveikio kraštovaizdžiui vertinimo kriterijų reglamentavimo, vienodo jų taikymo visoms veikloms, ir atsižvelgiant į tai, kad vėjo elektrinių  atsiradimas gali daryti žymų poveikį vertingoms, atviroms ir saugomoms kraštovaizdžio erdvėms, 2021 m. liepos mėn. buvo patikslintas PAV tvarkos aprašas, kuriame nustatyta, kad:

numatomas aukštų statinių reikšmingas poveikis kraštovaizdžiui nustatomas 3 atvejais, kai:

1. aukšti statiniai patenka į Nacionaliniame kraštovaizdžio tvarkymo plane nustatytus ypač saugomo šalies vizualinio estetinio potencialo arealus ir vietoves bei labai didelio ir didelio estetinio potencialo ypač ir vidutiniškai raiškius kraštovaizdžio kompleksus (toliau – YSK arealai) (tai sudaro apie 32 proc. šalies ploto);

2. aukšti statiniai nepatenka į YSK arealus, bet bus matomi vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos lauke didesniu kaip 2,50º vertikalaus matymo kampu iš tuose arealuose esančių apžvalgos taškų (1 sąrašas);

3. aukšti statiniai nepatenka į YSK arealus, bet bus matomi vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų (toliau – vizualiai raiškūs objektai) apžvalgos lauke stebint juos iš apžvalgos taškų (2 sąrašas).

Iš viso per abu sąrašus tai papildomai paliestų apie 1 proc. šalies ploto ir kartu paėmus su YSK arealais siektų trečdalį šalies ploto (apie 33 proc.).

Pažymėtina, kad didžiausias leistinas vizualiai reikšmingų objektų (pvz., vėjo elektrinių) vertikalaus matymo kampas – 2,5º buvo nustatytas siekiant rasti subalansuotą sprendimą, neužkertantį kelio atsinaujinančios energetikos plėtrai, tik ją ribojančiai kraštovaizdžio požiūriu vertingiausiose ir naujų technogeninių vizualinių dominančių atsiradimui jautriausiose vietose, kartu užtikrinant būtiną kraštovaizdžio apsaugą taip, kad aukštybiniai (ypatingieji) statiniai galėtų būti iš dalies matomi kraštovaizdyje, bet jame nedominuotų; Priešingu atveju pasiekti kompromisinį sprendimą būtų labai komplikuota.

Nustatyti ypatingųjų statinių poveikio kraštovaizdžiui reikšmingumo nustatymo aspektai, kuomet šių statinių atsiradimas kraštovaizdžio vizualiniam estetiniam potencialui turėtų reikšmingą neigiamą poveikį.

Be to, buvo nuspręsta sudaryti  minėtus 1 ir 2 sąrašus.

Aplinkos ministro pavedimu 2021 m. liepos–lapkričio mėn., koordinuojant Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – VSTT), saugomų teritorijų direkcijų, savivaldybių, Kultūros paveldo departamento prie KM specialstai atliko „lauko darbus“, apimančius nagrinėjamų apžvalgos taškų parinkimą, vertingiausių panoramų ir vizualiai reikšmingų objektų horizontalios apžvalgos laukų (azimuto kampų) matavimus, aprašymus kiekviename apžvalgos taške (regykloje) ir stebėjimo taške, duomenų surinkimą. Naudojantis šių darbų rezultatais, sudaryti:

1) Vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų sąrašas,

2) Vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašas,

Šie sąrašai bus tvirtinami Aplinkos ministro įsakymu.

Su sąrašų projektais galima susipažinti čia:

Vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų sąrašas

Vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašas

Nuoroda į taškų žemėlapį čia.

Konsultacijos tikslas

Viešosios konsultacijos tikslas – aptarti sudarytus sąrašus su visuomene, poveikio aplinkai vertinimo ekspertais, institucijomis.

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Pagal viešųjų konsultacijų metu pateiktus motyvuotus pasiūlymus bus tikslinami Vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų ir Vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašai.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

2021 m. gruodžio mėn. 16 d. 13 val. kviečiame dalyvauti TEAMS susitikime. Prisijungti galėsite per šią nuorodą.

Pastabas, pasiūlymus dėl sąrašų prašome iki š. m. gruodžio 14 d. siųsti ir el. paštu: [email protected].

Kontaktai

Poveikio aplinkai vertinimo klausimais galite kreiptis į Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyriausiąją specialistę Rasą Griškevičienę (tel. +370 695 11585, el. p. [email protected]).

 

Sąrašų klausimais galite kreiptis į  Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyriausiąjį specialistą Eduardą Vaitkevičių (tel. +370 616 35652, el. p. [email protected]).

Paskelbta

2021-12-09

Galioja iki

2021-12-16