BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl 2021–2030 m. Branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos projekto

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti

Aprašymas

APRAŠYMAS

Radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistemą nustato direktyva, kurioje numatyta, jog „už panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugą galutinė atsakomybė tenka valstybėms narėms“.

Lietuvoje panaudotas branduolinis kuras ir didžioji dalis kitų radioaktyviųjų atliekų susidarė Ignalinos atominėje elektrinėje. Nedaug radioaktyviųjų atliekų (paskutiniojo dešimtmečio duomenimis, mažiau negu 1 proc. visų radioaktyviųjų atliekų) susidaro pramonės įmonėse, sveikatos priežiūros, mokslo ir mokymo įstaigose. Šiuo metu abu Ignalinos atominės elektrinės RBMK-1500 reaktoriai sustabdyti ir pradėti išmontuoti. Pirmasis reaktorius veikė nuo 1983 metų iki 2004 metų pabaigos, o antrasis – nuo 1987 metų iki 2009 metų pabaigos. Dalis radioaktyviųjų atliekų Ignalinos atominėje elektrinėje susidarė ją eksploatuojant, kita dalis radioaktyviųjų atliekų vis dar susidaro ją išmontuojant. Galutinė Ignalinos eksploatavimo nutraukimo data – 2038 m.

2021–2030 m. Branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos (toliau – Programa) tikslas – sutvarkyti visas Lietuvoje esančias ir susidarysiančias radioaktyviąsias atliekas, siekiant apsaugoti žmones ir aplinką nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio ir nepalikti nepelnytos naštos ateities kartoms.

Vadovaujantis naujais strateginio planavimo dokumentais ir atliktos kompleksinės Branduolinės energetikos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo veiklos srities problemų-priežasčių analizės rezultatais Programos projekte nustatomi artimiausią dešimtmetį valstybės siekiami kokybiniai pokyčiai, jiems pasiekti būtinos priemonės, jų rezultato rodiklių reikšmės ir Programos projektui įgyvendinti numatomų lėšų poreikis.

Pažymėtina, kad visi Programos projekte numatyti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginiai jau yra aprašyti šiuo metu galiojančioje Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programoje ir jos Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje.

Siekiant tinkamai įgyvendinti Programoje numatytas priemones, yra būtina užtikrinti visuomenės informavimą, priimamų sprendimų sklaidą ir informacijos prieinamumą plačiajai visuomenei.

VIEŠOSIOS KONSULTACIJOS TIKSLAS – supažindinti visuomenę su Programos projektu ir sudaryti galimybę pateikti jam pastabas ir pasiūlymus.

VIEŠOSIOS KONSULTACIJOS METODAS – kvietimas teikti pasiūlymus, kurie su visais teikusiais pasiūlymus bus aptarti atskiro susitikimo  metu.

PASIŪLYMŲ APTARIMAS planuojamas 2020 m. rugsėjo 22 d.

TRUKMĖ – konsultacija su visuomene vyksta iki 2020 m. rugsėjo 18 d. 

PASIŪLYMŲ TEIKIMAS – pastabas ir pasiūlymus dėl Programos projekto kviečiame siųsti el. paštu beo@enmin.lt iki rugsėjo 18 d. 10 val. Gauta informacija bus persiųsta už Programos projekto rengimą atsakingoms institucijoms ir naudojama diskutuojant su visuomenės atstovais viešosios konsultacijos metu.

DALYVIAI – konsultacijoje kviečiami dalyvauti visi Lietuvos gyventojai, verslo, valdžios ir kitų organizacijų atstovai. Konsultacijos metu renkami asmens duomenys bus naudojami tik informacijai rinkti ir valdyti.

DALYVIŲ REGISTRACIJA į viešosios konsultacijos renginį vyksta el. paštu beo@enmin.lt iki rugsėjo 18 d. 10 val. Vietų skaičius ribotas. Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją renginio data arba formatas gali keistis.  

REZULTATŲ PANAUDOJIMAS gautos pastabos ir pasiūlymai bus įvertinti ir, atsižvelgiant į galimybes ir tikslingumą, integruoti į Programos projektą.

DOKUMENTAI IR SUSIJUSI MEDŽIAGA

2021–2030 m. Branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programa

2021–2030 m. Branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos pagrindimas 

Problemų-priežasčių analizė  

PAPILDOMA INFORMACIJA – dėl papildomos informacijos prašome kreiptis el. paštu: beo@enmin.lt.

 

Paskelbta

2020-09-02

Galioja iki

2020-09-18