BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Istorinės atminties komunikacijos turinio ir formų aktualizavimas“

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas
Peržiūros

102

Aprašymas

Šiuolaikinės žinių visuomenės kontekste atminties įstaigos, kaip išskirtinės mokymo ir mokymosi vietos, užima ypatingą vietą, sudaro galimybes visiems norintiems gilinti savo žinias nuo ankstyvos vaikystės iki senyvo amžiaus. Besikeičianti socialinė ir informacinė aplinka reikalauja sisteminių sprendimų visose atminties įstaigose. Čia kaupiamų rinkinių dėl infrastruktūros trūkumų dažnai nėra galimybių pristatyti lankytojams, todėl didžioji eksponatų dalis tiesiog kaupiama saugyklose. Taip prarandama galimybė didinti visuomenės domėjimąsi kultūros vertybėmis. Statiškas autentiškų radinių, vertybių, dokumentų tradicinis eksponavimas nepritraukia reikšmingo visuomenės dėmesio ir neskatina diskusijų šalies istorijos temomis.   

Pažangos priemonė „Istorinės atminties komunikacijos turinio ir formų aktualizavimas“ sprendžia 2021-2030 m. Kultūros ir kūrybingumo plėtros programoje įvardintą problemą: istorinės atminties pristatymas per kultūros paslaugas neskatina visuomenės susidomėjimo ir įsitraukimo. Problemos atsiradimą lemia priežastis: atminties įstaigų rinkinių pateikimo formos neatliepia dabartinės visuomenės lūkesčių ir aktualijų bei komunikacija visuomenei istorinėmis temomis neskatina refleksijos ir neįtraukia į diskusiją.

Priemonės apimtyje planuojamos veiklos sukurs sąlygas atminties institucijose kurti visuomenės savimonę, kad istorinė atmintis yra kūrybiškas iš praeities dabarčiai perduodamas veiksmas, konsoliduojantis visuomenę. Istorinė atmintis bus įprasminta naudojant šiuolaikiškas formas, atsitraukiant nuo inertiškų įprasminimo memorializavimo bei ritualo formų. Bus pereita prie atvirų atminties įstaigose saugomų kultūros vertybių, rinkinių, dokumentų pateikimo bei pristatymo visuomenei formų, gerinama komunikacija pasitelkiant žiniasklaidą, socialinius tinklus, forumus, įtraukiant visuomenę viešas diskusijas istorinių įvykių interpretavimo temomis. Priemone taip pat bus siekiama labiau įgalinti viešąsias bibliotekas, kurios yra sukaupusios daug įdomios ir vertingos informacijos apie jų aptarnaujamą teritoriją, jos istoriją, įdomias vietoves, iškilias asmenybes, teikti šiais ištekliais paremtas edukacines paslaugas vietos gyventojams.

Tikslas – sudaryti sąlygas atminties institucijoms, naudojant į vartotoją orientuotas formas kurti ir plėtoti visuomenės savimonę, puoselėjant pilietinį ir tautinį tapatumą. Pereiti prie atvirų atminties įstaigose saugomų kultūros vertybių, rinkinių, dokumentų plėtros bei pasitelkiant aktualias komunikacijos priemones skatinant kultūros vartojimą ir grįžtamąjį ryšį.

Konsultacijos tikslas

Kultūros ministerija, būdama strateginio valdymo sistemos dalyvė, rengdama programavimo lygmens planavimo dokumentus, teikia visuomenei, socialiniams ir ekonominiams partneriams bei suinteresuotoms šalims, susipažinti su Pažangos priemonės dokumentais:

Plėtros programos Pažangos priemonės pagrindimo aprašas

Plėtros programos Pažangos priemonės aprašas

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami Pažangos priemonės rengimui ir įgyvendinimui.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Savo pastabas, pasiūlymus kviečiame pateikti el. paštu [email protected] iki spalio 13 d.

Paskelbta

2022-10-03

Galioja iki

2022-10-13