BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijų stabdymo ir naikinimo teisinio reguliavimo tobulinimo ir skaidrumo sveikatos priežiūros sistemoje didinimo

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas
Peržiūros

166

Aprašymas

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos inicijuojamame tyrime „Lietuvos korupcijos žemėlapis“ 2021 asmens sveikatos priežiūros sistema ir toliau išlieka kaip viena korumpuočiausių viešojo sektoriaus sistemų. 2020 m. gyventojų nuomone, labiausiai korumpuotos institucijos yra gydymo įstaigos/sveikatos apsauga. Šio tyrimo duomenimis, sveikatos priežiūros sistema metai iš metų tendencingai išlieka viena iš labiausiai korupcijos paveiktų viešojo sektoriaus sričių. Korupcijos reiškiniai sveikatos priežiūros sistemoje yra vieni iš pavojingiausių socialinių reiškinių, iškreipiantys socialinį teisingumą, didinantys šešėlinę ekonomiką. Bet kokia korupcinė veikla sveikatos priežiūros sistemoje daro ne tik materialinę, bet ir moralinę žalą, yra pažeidžiami pacientų lygiateisiškumo į sveikatos priežiūrą ir teisingumo principai, dėl ko atsiranda nepasitikėjimas ir nusivylimas valstybės institucijomis, įstaigomis, formuojama sveikatos politika.

Apie asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos srityse egzistuojančius korupcijos rizikos veiksnius signalizuoja Specialiųjų tyrimų tarnybos periodiškai inicijuojami ikiteisminiai tyrimai ir teismų nutartys, kurių subjektais tampa asmens sveikatos priežiūros specialistai. Todėl siekiant didinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo skaidrumą, pacientų ir asmens sveikatos priežiūros specialistų atsparumą korupcijai būtina imtis prevencinių priemonių, atgrasančių nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, užtikrinant pacientų lygiateisiškumą į valstybės laiduojamą asmens sveikatos priežiūrą. Viena reikšmingų ir esminį pokytį galinčių lemti priemonių yra asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijų galiojimo naikinimas už korupcinio pobūdžio nusikalstamus veiksmus sveikatos sistemoje.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė parengė Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo pakeitimus (toliau – įstatymų projektai), kurių pagrindinis tikslas – užtikrinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo skaidrumą ir licencijų galiojimo stabdymo ir naikinimo proceso įgyvendinimo aiškumą.

Įstatymų projekto uždaviniai:

  1. įtvirtinti vienodus asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijų galiojimo stabdymo ir naikinimo pagrindus;
  2. aiškiai reglamentuoti ir nustatyti, kad už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas (korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus) yra naikinama licencija;
  3. patikslinti įstatymų nuostatas dėl licencijas išduodančios institucijos veiksmų, kai į ją kreipiasi įstatymuose išvardinti subjektai dėl įstatymuose nurodytų licencijų naikinimo ir stabdymo pagrindų;
  4. suvienodinti įstatymų nuostatas, reglamentuojančias Profesinės kompetencijos vertinimo komisijos sudarymą ir veiklą;
  5. suvienodinti naujų licencijų, kai jos buvo panaikintos už korupcinio pobūdžio veiksmus, išdavimo terminus.

Konsultacijos tikslas

  • pristatyti asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijų galiojimo stabdymo ir naikinimo teisinio reguliavimo siūlomus pakeitimus;
  • sulaukti siūlymų ir nuomonių šiam teisiniam reglamentavimui tobulinti, siekiant įtvirtinti prevencinį, nuo  korupcinio pobūdžio veiksmų atgrasantį, licencijų stabdymo ir naikinimo mechanizmą.

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami parengtiems įstatymų pakeitimų projektams tikslinti.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Konsultacijos metodas – apskritojo stalo diskusija, kviečiant įsitraukti ir išsakyti savo nuomonę apie planuojamus įstatymų pakeitimus.

Dalyvauti konsultacijoje kviečiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir specialistus vienijančios organizacijos, pacientų interesus atstovaujančios organizacijos, Specialiųjų tyrimų taryba, Generalinė prokuratūra, „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Viešoji konsultacija vyks nuotoliniu būdu Microsoft Teams aplinkoje 2022 m. liepos 14 d. 10-12 val. Nuoroda bus išsiųsta užsiregistravusiems dalyviams dieną prieš renginį.

Norintys dalyvauti kviečiami registruotis el. paštu [email protected] iki liepos 12 d. nurodant vardą, pavardę ir atstovaujamą organizaciją.

Kontaktai

Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė, el. paštas: [email protected]

Viešosios konsultacijos rezultatai

Konsultacijos ataskaitą rasite prisegtame dokumente.

Dokumentai ir susijusi medžiaga

Paskelbta

2022-07-14

Galioja iki

2022-07-14