BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl atliekų ženklinimo piktogramomis sistemos Lietuvoje

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Tikslinės grupės
Įvertinimas
Peržiūros

453

Aprašymas

Kontekstas

Problema: Nors rūšiuojančiųjų atliekas kiekvienais metais Lietuvoje vis daugėja –  nuo 40 proc. 2015 m. iki 55 proc. 2020 m., tačiau to vis dar nedaro beveik pusė šalies gyventojų. Viena iš priežasčių –- jiems trūksta informacijos apie atskirų atliekų rūšiavimą.

Kodėl tai svarbu: Aplinkos ministerija kviečia visuomenę išsakyti savo nuomonę apie piktogramų sistemos aiškumą bei poreikį jas adaptuoti. Lietuvoje Šiaurės šalių pavyzdžiu kuriama vieninga atliekų ženklinimo piktogramomis sistema, vienoda visose savivaldybėse. Ji gyventojams palengvintų atliekų rūšiavimą – būtų aiškiau, į kokį konteinerį kurias mesti, ugdytų įprotį tai daryti, didintų pasitikėjimą atliekų tvarkytojais.

Piktogramomis žymimos ne tik pakuotės, bet ir atliekų konteineriai, tad taip itin supaprastinamas ir palengvinamas rūšiavimo procesas. Naudojant tą pačią atliekų ženklinimo sistemą, vartotojams tampa aiškiau, ko iš jų tikimasi, sumažėja abejonių, kad surūšiuotos atliekos tikrai bus perdirbamos ar pakartotinai naudojamos, o ne keliaus į sąvartyną.

Planuojama, kad nacionaline atliekų piktogramų sistema naudosis ne tik gyventojai, įmonės, atliekų tvarkytojai, bet ir gamintojai ar importuotojai, siekdami, kad rinkai tiekiami jų gaminiai ar pakuotės, virtę atliekomis, būtų tinkamai išrūšiuoti ir sutvarkyti pagal aukščiausius atliekų prevencijos ir tvarkymo eiliškumo prioritetus.

Ši sistema ruošiama pagal piktogramų sistemą, kurią jau dabar naudoja didžioji dauguma Danijos savivaldybių, ją taikyti jau netrukus pradės Suomija, Norvegija, Švedija ir Islandija. Šia vieninga sistema naudosis ir Latvija bei Estija.

Daugiau informacijos apie projektą galima rasti čia.

Viešosios konsultacijos tikslas: sužinoti gyventojų nuomonę apie piktogramų sistemos aiškumą bei jų adaptavimo poreikį Lietuvos rūšiavimo sistemoje.

Viešosios konsultacijos trukmė: nuo 2021 m. liepos 28 d. iki rugpjūčio 6 d.

Rezultatų panaudojimas: Apklausos duomenys bus naudojami tik piktogramų sistemos kūrimo tikslu. Apklausoje naudojamas piktogramų dizainas yra pavyzdinis, o dizainas ir piktogramų kiekis bei kategorijos bus atnaujinti atsižvelgiant į ekspertų ir visuomenės komentarus.

Konsultacijos metu gauta informacija bus naudojama užtikrinant visų apklausos dalyvių konfidencialumą.

Kaip dalyvauti?

Dalyvauti apklausoje galite užpildę anketą 

Kontaktiniai asmenys:

Projektą atliekų ženklinimo-piktogramų sistemai Lietuvoje įdiegti įgyvendina Aplinkos ministerija su partneriais – Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje ir VšĮ „Mes Darom“.

Išsamesnė informacija: Indrė Kazakauskaitė, [email protected] ir Toma Buivydaitė, [email protected]

Paskelbta

2021-07-28

Galioja iki

2021-08-06