BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl elektros energiją gaminančių vartotojų plėtros

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Įvertinimas
Peržiūros

964

Aprašymas

KONTEKSTAS

Lietuva yra išsikėlusi ambicingus strateginius tikslus, kuriais ženkliai prisidės prie Europos žaliojo kurso, siekiant iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui, ir 2030 m. ES energetikos ir klimato politikos tikslų įgyvendinimo. Planuojama, kad Lietuvos energetikos sektorius 2050 m. gamins 80 proc. energijos iš netaršių (mažo ŠESD ir aplinkos oro teršalų kiekio) šaltinių, saugiai ir už konkurencingą kainą energiją tieks vartotojams ir prisidės prie šalies modernios ekonomikos vystymosi, jos konkurencingumo ir investicijų pritraukimo. Lietuvoje iki 2030 m. numatoma pasiekti 45 proc. atsinaujinančių energijos išteklių galutiniame energijos suvartojime (viena didžiausių ambicijų AEI plėtros srityje ES mastu), tarp jų 45 proc. elektros ir 90 proc. energijos centralizuoto šilumos tiekimo sektoriuje bus pagamina iš AEI. Taip pat siekiama, kad 2030 m. ne mažiau kaip 30 proc. vartotojų (kas trečias namų ūkis) patys pasigamins elektros savo poreikiams, o 2050 m. – ne mažiau kaip 50 proc.

Energetikos ministerija, siekdama įvertinti šalies elektros energiją gaminančių vartotojų plėtros perspektyvas, renka informaciją ir pasiūlymus dėl gaminančių vartotojų esamų sąlygų gerinimo ir naujų palankesnių sąlygų kūrimo.

VIEŠOSIOS KONSULTACIJOS TIKSLAS – Energetikos ministerija kviečia dalyvauti tematiniuose susitikimuose ir teikti rašytinius pasiūlymus, taip padedant įvertinti šalies gaminančių vartotojų plėtros potencialą ir reikalingas sukurti palankias sąlygas. Surinkta informacija ir pasiūlymai padės užtikrinti tinkamų ir subalansuotų sprendimų priėmimą gaminančių vartotojų skatinimo srityje ir padės identifikuoti tikslingas priemones.

VIEŠOSIOS KONSULTACIJOS METODAS IR TRUKMĖ – apskritojo stalo diskusija ir rašytiniai pasiūlymai.

I etapo temos:

Reguliacinių (teisinių) sąlygų tobulinimas:

  • dėl gaminančių vartotojų kvotos, nustatytos AIE įstatyme, peržiūros (padidinimo ar panaikinimo);
  • dėl maksimalios gaminančių vartotojų galios (500 kW) nustatytos AIE įstatyme peržiūros;
  • dėl galimybės gaminantiems vartotojams kaupti elektros energiją iš atskirų nutolusių elektrinių ir ją paskirstyti tarp valdomų objektų sukūrimo.

Techninių sąlygų tobulinimas:

  • dėl galimybės saulės elektrinių galią skaičiuoti pagal inverterio galią, o ne pagal modulių bendrą galių sumą;
  • dėl poreikio panaikinti nutolusios elektrinės įsigytos dalies galios ribojimą, susijusį su vartotojo įvado turima galia.

Apskrito stalo diskusija vyks 2021 m. birželio 8 d. 13:30 val. Registruotis į apskritojo stalo diskusiją galima iki birželio 7 d. 12 val. čia.

Rašytinius pasiūlymus tekti galima iki 2021 m. birželio 15 d. el. paštu [email protected].

II etapo temos:

Finansinės paramos sąlygų tobulinimas:

  • dėl poreikio sukurti finansinę valstybės garantiją fiziniams asmenims, imantiems paskolą iš bankų investicijoms į saulės elektrines, jiems tampant gaminančiais vartotojais.

Kainodaros sąlygų tobulinimas:

  • dėl poreikio keisti pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio sistemą ir siūlomo nustatyti modelio;
  • dėl šiuo metu gaminantiems vartotojams nustatytų atsiskaitymo už naudojimosi elektros tinklais paslaugas būdų tinkamumo ir pakankamumo;
  • dėl poreikio peržiūrėti gaminančių vartotojų prijungimo prie elektros tinklų kainodarą.

Apskrito stalo diskusija vyks 2021 m. birželio 14 d. 14 val. Registruotis į apskritojo stalo diskusiją galima iki birželio 11 d. 12 val. čia.

Rašytinius pasiūlymus tekti galima iki 2021 m. birželio 21 d. el. paštu [email protected].

Prieš teikiant pasiūlymus kviečiame susipažinti su aktualiais gaminančius vartotojus reglamentuojančiais teisės aktais:

Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas

Elektros energijos gamintojų ir vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų tvarkos aprašas

Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklės

Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės

REZULTATŲ PANAUDOJIMAS – gauta informacija ir pasiūlymai bus panaudoti, kuriant palankesnę aplinką gaminančių vartotojų plėtrai.

Paskelbta

2021-05-17

Galioja iki

2021-06-21