BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl gamtos mokyklų tobulinimo

Paskelbta

2020-01-29

Institucija
Galioja iki

2020-02-06

Įvertinimas

1

Aprašymas

Programa "Kurl Lietuvai" kartu su Aplinkos ministerija inicijuoja naujos gamtos mokyklų veikimo koncepcijos parengimą ir organizuoja viešąją konsultaciją.

Gyvendami ant klimato katastrofos ribos ir būdami labiausiai klimato kaitos paveikta valstybe iš visų Europos šalių, nebegalime ignoruoti aplinkosaugos svarbos – natūralaus kraštovaizdžio naikinimas, ekosistemų praradimas kelia tiesioginę grėsmę tiek gyventojų sveikatai, tiek išlikimui apskritai. Didelę įtaką tam turime mes – kiekvienas žemės gyventojas – kurio kasdieniai sprendimai nulemia kokioje aplinkoje gyvensime. Tam, kad galėtų suvaldyti šiuo metu vykstančius procesus, visuomenė privalo pereiti prie sąmoningesnio, mažesnio vartojimo, kuris tausotų jau turimus gamtos išteklius. Vienas svarbiausių būdų pasiekti šiam vartojimo pokyčiui – tai didinti visuomenės aplinkosaugos svarbos suvokimą bei ekologinį sąmoningumą.

Nors Lietuvos visuomenės susidomėjimas aplinkosauginėmis problemomis ir yra didelis - Eurobarometro (2017) duomenimis, 94% lietuvių teigė, jog jiems yra svarbu saugoti gamtą, tačiau Aplinkos ministerijos užsakymu 2018 m. atlikta apklausa rodo, jog tik pusė šalies gyventojų (50%) jaučiasi gerai informuoti apie aplinką ir tik 28% gyventojų realiais veiksmais prisideda prie aplinkos saugojimo. Aplinkosauginis švietimas visuomenei vyksta per formalųjį bei neformalųjį ugdymą, darbovietėse, įvairių į visuomenę nukreiptų projektų metu. Tačiau šis procesas dažnu atveju vyksta fragmentuotai: trūksta tęstinių veiklų, nėra aiškaus visuomenės švietimo plano ir vykdymo strategijos, įgyvendinami pavieniai projektai apima tik siauras tikslines grupes.

Gamtos mokyklos – edukaciniai centrai regionuose, vieninteliai Lietuvoje užsiimantys tęstine aplinkosauginio švietimo veikla gamtoje visoms amžiaus grupėms. Šiuo metu tokių mokyklų yra septynios – išsisklaidę po penkis regioninius ir du nacionalinius parkus, jos yra neatskiriama regioninių bei nacionalinių parkų direkcijų dalis. Jų biudžetas yra bendras, edukacinės funkcijos yra persipynusios, o ir pačias edukacines veiklas dažnu atveju vykdo direkcijų specialistai. Visas saugomas teritorijas, o kartu ir gamtos mokyklas, koordinuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), kuri ir parengė projektą gamtos mokykloms įrengti. Tačiau projekte numatyti tikslai yra platūs ir abstraktūs, gamtos mokykloms nebuvo sukurta aiški ir struktūruota koncepcija, ko pasėkoje visuomenės pritraukimas į gamtos mokyklas yra labai nesistemiškas. Gamtos mokyklose šiuo metu fragmentiškai vyksta neformalaus švietimo veiklos, stovyklos, edukacijos bei integruotos pamokos.

Tam, kad gamtos mokyklos vykdytų šviečiamąją veiklą sistemingai, dabartinę jų veiklą būtina tobulinti.

Viešosios konsultacijos tikslas – sužinoti visuomenės ir tikslinių grupių nuomonę apie dabartinę gamtos mokyklų veiklą, jų iššūkius bei galimybes.

Viešosios konsultacijos metodai:

Pirmasis konsultacijos metodas – interviu ciklas su Šiaulių ir Kelmės rajono bei Šaulių miesto mokyklų mokytojais; tėvais, globėjais (rūpintojais).

Antrasis metodas – apskritojo stalo diskusija su gamtos mokyklų bei NVO atstovais.

Laikas:

Interviu ciklas vykdomas iki 2020 m. vasario 6 d.

Apskritojo stalo diskusija vyks 2020 m. vasario 5 d.

Dalyvavimas apklausoje 

Kviečiame dalyvauti interviu cikle, jei esate tėvas, globėjas (rūpintojas), su šeima dalyvavęs saugomose teritorijose ar gamtos mokyklose vykusiose edukacinėse veiklose. Dėl dalyvavimo reiktų kreiptis el. paštu deimante.kavaliauskaite@kurklt.lt.

Viešosios konsultacijos metu renkami asmens duomenys bus naudojami tik informacijai sužinoti ir valdyti.

Pasiūlymus ir pastabas taip pat kviečiame teikti el. paštu deimante.kavaliauskaite@kurklt.lt.

Konsultacijos metu renkami asmens duomenys bus naudojami tik dalyvių skaičiui sužinoti ir valdyti.

Rezultatų panaudojimas: viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami rengiant naująją gamtos mokyklų veikimo koncepciją.

Papildoma informacija: ši viešoji konsultacija yra dalis „Kurk Lietuvai“ programos projekto „Aplinkosauginis švietimas Lietuvoje: gamtos mokyklų įveiklinimas ir problemos aktualinimas​“.

Visą su projektu susijusią informaciją galima rasti projekto svetainėje (nuoroda čia).

Projekto vadovai: Deimantė Kavaliauskaitė deimante.kavaliauskaite@kurklt.lt; Jonė Leščinskaitė jone.lescinskaite@kurklt.lt.

Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.