Aprašymas
Keturios Europos Komisijos (EK) įgaliotos Europos Sąjungos (ES) narės – Prancūzija, Vengrija, Olandija ir Švedija pateikė glifosato, kaip augalų apsaugos produktų veikliosios medžiagos, vertinimo ataskaitą, įskaitant pasiūlymą dėl glifosato suderinto klasifikavimo ir ženklinimo (ataskaitos santrauka), dėl kurios Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) ir Europos maisto saugos agentūra (EFSA) lygiagrečiai pradėjo viešąsias konsultacijas.
Kviečiamos visos suinteresuotos šalys (organizacijos, asociacijos, mokslo institucijos ir kt. asmenys) pateikti nuomonę dėl minėtos ataskaitos, kurios pagrindu bus sprendžiama dėl tolesnio glifosato patvirtinimo atnaujinimo nuo 2023 m.
ECHA (Europos cheminių medžiagų agentūra) pradėjo viešąją konsultaciją dėl glifosato suderinto klasifikavimo ir ženklinimo pasiūlymo. ECHA Rizikos vertinimo komitetas įvertins pateiktą pasiūlymą, viešųjų konsultacijų metu gautus komentarus, naujus mokslinius duomenis (jei jie bus prieinami) ir parengs mokslinę nuomonę, kuri bus pateikta EFSA (Europos maisto saugos agentūrai) ir įtraukta į bendrą glifosato vertinimo ataskaitą. Šiuo metu glifosatas klasifikuojamas kaip sukeliantis rimtus akių pažeidimus ir ilgalaikį toksinį poveikį vandens organizmams. Tokiam ES mastu suderintam glifosato klasifikavimui ir ženklinimui buvo pritarta 2017 m., o minėtų šalių – Prancūzijos, Vengrijos, Olandijos ir Švedijos pateiktoje glifosato vertinimo ataskaitoje keisti esamos klasifikacijos nesiūloma.
Glifosatas – tai viena plačiausiai pesticiduose naudojamų veikliųjų medžiagų, sunaikinančių piktžoles arba jų dalis. ES glifosatas patvirtintas kaip augalų apsaugos produktų veiklioji medžiaga iki 2022 m. gruodžio 15 d., todėl 2019 m. EK įgaliojo minėtas 4 ES valstybes nares peržiūrėti ir įvertinti glifosato duomenis bei parengti ataskaitą, kurios pagrindu bus sprendžiama dėl tolesnio glifosato patvirtinimo atnaujinimo ES nuo 2023 metų.
ECHA Rizikos vertinimo komitetas, atsakingas už veikliųjų medžiagų suderintą klasifikavimą, nepriklausomą mokslinę nuomonę dėl glifosato pavojingųjų savybių turėtų pateikti 2022 m. vasarą. EFSA, atsižvelgusi į ECHA pateiktą nuomonę dėl glifosato klasifikavimo, įvertins galimą riziką ir 2022 m. antroje pusėje pateiks išvadas EK, kuri kartu su ES valstybių narių atstovais nuspręs dėl tolimesnio glifosato patvirtinimo augalų apsaugos produktų veikliąja medžiaga pratęsimo/ nepatęsimo nuo 2023 m.
Konsultacijos tikslas
Gauti pastabas iš ES šalių suinteresuotų organizacijų, asociacijų, mokslo institucijų ir kitų asmenų dėl glifosato vertinimo ataskaitos (įskaitant glifosato suderintą klasifikavimą ir ženklinimą), kurios svarbios tolimesniam glifosato patvirtinimui augalų apsaugos produktų veikliąja medžiaga pratęsimui / nepatęsimui nuo 2023 m.
Konsultacijos rezultatų panaudojimas
Gautos pastabos bus įvertintos rengiant ECHA Rizikos vertinimo komiteto nuomonę dėl gifosato suderinto klasifikavimo ir ženklinimo ir EFSA glifosato vertinimo ataskaitą.
Kaip dalyvauti konsultacijoje
Pastabas, susijusios su glifosato suderintu klasifikavimu ir ženklinimu teikite ECHA (Europos cheminių medžiagų agentūrai) čia.
Pastabas, susijusias su glifosato, kaip augalų apsaugos produkto veikliosios medžiagos, vertinimo ataskaita, teikite EFSA (Europos maisto saugos agentūrai) čia.
Kontaktai
Daugiau informacijos: Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės patarėja Donata Pipiraitė-Vališkienė, tel. 8 687 25786, el. paštas: [email protected].