Aprašymas
Lietuvos Respublikos Vyriausybė planuoja sutelkti išteklius, skirtus mokslo ir verslo partnerystei, tarpinstituciniam ir tarpsektoriniam bendradarbiavimui šalyje kryptingai stiprinti, ir kartu praktiškai prisidėti prie visuomenei aktualiausių iššūkių sprendimo. Tuo tikslu Vyriausybė numato vykdyti misijomis grįstas mokslo ir inovacijų programas.
Misijomis grįsta mokslo ir inovacijų programa (toliau – misija) – tai visuma veiksmų, kuriais siekiama per nustatytą laiką, pasitelkiant mokslą ir inovacijas, pasiekti plataus užmojo, įkvepiantį ir išmatuojamą tikslą, kurio įgyvendinimas turėtų teigiamą poveikį visuomenei, jos gyvenimo kokybei, visuomeniniams santykiams. Įgyvendinant misijas bus siekiama sustiprinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (toliau – MTEPI) pajėgumus, paskatinti kryptingus tarpdisciplininius tyrimus ir inovacinę veiklą konkretiems visuomenės iššūkiams spręsti, vystant inovatyvias technologijas bei sprendinius, taip pat paskatinti šalies konkurencingumą, grįstą inovacine veikla.
Tiek tarptautinių organizacijų, tiek nacionalinių ekspertų vertinimu, didžiausias Lietuvos potencialas mokslo ir verslo partnerystei, taip pat mokslu grįstų inovacijų kūrimui šiuo metu yra sutelktas sumanios specializacijos sektoriuose. Todėl misijas numatoma įgyvendinti orientuojantis į šiuos sumanios specializacijos prioritetus: 1) sveikatos technologijos ir biotechnologijos, 2) nauji gamybos procesai, 3) informacinės ir ryšių technologijos. Įgyvendinant misijas, galimos veiklos, neturinčios tiesioginės sąsajos su sumanios specializacijos prioritetais, jei jos reikšmingai prisideda prie misijos tikslo pasiekimo ir užtikrina mokslo ir verslo potencialo panaudojimą tikslui pasiekti. Siekiama, kad misijos būtų pakankamai specifinės, tačiau ne per siauros, kad būtų užtikrintas misijų horizontalumas, tarpdiscipliniškumas ir misijos iššūkis sprendžiamas visapusiškai.
Numatoma, kad misijas įgyvendins mokslo ir verslo konsorciumai, sudaryti iš mokslo ir studijų institucijų ir verslo subjektų. Konsorciumai bus atrenkami atviro ir viešo konkurso būdu. Pagrindiniai konsorciumo dalyviai galės būti mokslo ir studijų institucijos, galinčios užtikrinti aukšto tarptautinio lygio MTEPI veiklą, turinčios kritinę tyrėjų masę ir bazinę infrastruktūrą, ir verslo subjektai, imlūs MTEPI veiklai ir galintys finansiškai prisidėti prie misijų projektų įgyvendinimo.
Pirmosios misijos (2022–2026 metais) bus finansuojamos iš plano Naujos kartos Lietuva lėšų. Misijoms įgyvendinti Vyriausybė numato skirti 63,7 mln. eurų. Vyriausybė misijų projektuose negrąžinamosios subsidijos forma galės skirti finansavimą šioms veikloms: mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vykdymas, inovacijų vystymas ir diegimas, mokslinių tyrimų rezultatų komercinimas, intelektinės nuosavybės apsauga, sertifikavimas, infrastruktūros plėtra, dalyvavimas tarptautiniuose tinkluose, kompetencijos kėlimas.
Konsultacijos tikslas
Konsultacija siekiama išsiaiškinti ir įsivertinti visuomenės nuomonę dėl šiuo metu aktualiausių visuomenės iššūkių, kurie galėtų būti sprendžiami įgyvendinant misijas, kryptingai sutelkiant finansavimą, mokslo ir verslo išteklius bei potencialą. Vyriausybė inicijuoja konsultacijas su visuomene dėl galimų misijų temų ir prašo Vyriausybės socialinių ekonominių partnerių, mokslo bendruomenės, verslo, nevyriausybinio sektoriaus atstovų, aktyvių ir besidominčių visuomenės narių teikti siūlymus dėl galimų misijų temų – šiuo metu aktualių visuomenės iššūkių.
Konsultacijos rezultatų panaudojimas
Konsultacijų rezultatai bus panaudoti sudarant galimų misijų temų sąrašą ir atrenkant tas misijų temas, kurioms įgyvendinti tikslinga kviesti mokslo ir verslo konsorciumus, teikiant konkrečius projektinius pasiūlymus.
Kaip dalyvauti konsultacijoje
1. Kvietimas teikti pasiūlymus
Galimas misijų temas prašytume teikti užpildant pridedamą formą ir atsiunčiant ją el. paštu nurodytiems kontaktiniams asmenims - Rasai Kulvietienei (švietimo, mokslo ir sporto ministro patarėja, el. p. [email protected], tel. 8 647 31 966) bei Pauliui Kamaičiui (Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Inovacijų ir pramonės departamento Verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas, el. p. [email protected], tel. 8 656 65 151).
Pasiūlymų teikimo laikas – nuo 2021 m. rugpjūčio 11 iki rugsėjo 20 d. 23:59 val.
2. Apskritojo stalo diskusija
2021 m. rugsėjo 14 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija organizuoja viešosios konsultacijos dėl misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų temų renginį – apskritojo stalo diskusiją. Diskusijos metu planuojama pristatyti misijų modelį, viešosios konsultacijos metu pateiktų misijų temų vertinimo principus ir kriterijus, atsakyti į dalyvių klausimus.
Diskusija vyks 2021 m. rugsėjo 14 d. 13:00-15:00 val. nuotoliniu būdu (per MS Teams platformą).
Kviečiame registruotis į diskusiją iki 2021 m. rugsėjo 14 d. 10:00 val. čia. Užsiregistravusiems dalyviams prieš diskusijos pradžią atsiųsime prisijungimo nuorodą registracijos metu nurodytu el. paštu.
Kontaktai
Rasa Kulvietienė – švietimo, mokslo ir sporto ministro patarėja (el. p. [email protected], tel. 8 647 31 966)
Paulius Kamaitis – Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Inovacijų ir pramonės departamento Verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas (el. p. [email protected], tel. 8 656 65 151)