BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


“Viešoji konsultacija dėl psichikos sveikatos raštingumo mokymų pedagogams”

Paskelbta

2020-06-03

Galioja iki

2020-09-04

Konsultacijos metodas

Fokus grupė

Įvertinimas

0

Aprašymas

Programa "Kurk Lietuvai" kartu su Sveikatos apsaugos ministerija organizauoja viešąją konsultaciją dėl psichikos sveikatos raštingumo mokymų pedagogams.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, vaikystė ir paauglystė yra psichikos sveikatai kritiškai svarbūs gyvenimo tarpsniai, kurių metu ne tik formuojasi autonomija, savikontrolė, socialiniai įgūdžiai, tačiau šiuo periodu įgyti emociniai ir socialiniai gebėjimai tiesiogiai daro įtaką psichikos sveikatai visam likusiam gyvenimui. Negatyvios patirtys – tokios kaip konfliktai ar smurtas namuose, patyčios, trauminės patirtys, gali turėti neigiamų pasekmių ne tik pagrindinių kognityvinių bet ir emocinių įgūdžių vystymuisi. Remiantis naujausiais duomenimis, Lietuvoje 1 iš 3 vaikų Lietuvoje patiria patyčias, 1 iš 4 paauglių berniukų ir 1 iš 3 paauglių mergaičių savo psichologinę gerovę vertina kaip žemesnę nei vidutinę, o 2018 m. duomenimis psichikos sveikatos sutrikimų 7-16 metų amžiaus grupėje turi net 13,1% jaunuolių.

Tyrimai rodo, jog net pusė visų psichikos sveikatos sutrikimų suaugusiems prasideda dar paauglystėje (iki 14 m.), tačiau daugelis atvejų yra nepastebėti ir nesulaukia reikiamos pagalbos. Negaudami tinkamos priežiūros ir palaikymo, psichikos sunkumai didėja ir gali pavirsti sutrikimais. Vienas svarbiausių būdų, norint užkirsti kelią šiam procesui, yra mokėti atpažinti ir tinkamai sureaguoti į pirminius psichologinių sunkumų atsiradimo ženklus.

Mokyklos – tai vieta, kur vaikai ir paaugliai praleidžia bene didžiausią laiko dalį, todėl yra svarbu, jog ten dirbantys pedagogai turėtų reikiamų žinių ir įgūdžių reaguoti į psichikos sveikatos sunkumus. Šiuo metu nėra vieningo susitarimo kaip šias žinias ir įgūdžius mokytojai turėtų įgauti. Tokio pobūdžio šviečiamoji veikla yra fragmentuota, vyksta pavienės iniciatyvos, nėra visiems pedagogams vienodai prieinamų mokymų programos. Tam, kad ši situacija pasikeistų, būtina sukurti mokymų įrankį, skirtą šviesti ir edukuoti psichikos sveikatos sunkumų atpažinimo ir tinkamo sureagavimo tema.

Siekiant nustatyti kaip tokia mokymų programa turėtų atrodyti, bus vykdoma viešoji konsultacija.

Viešosios konsultacijos tikslas – kartu su suinteresuotomis šalimis aptarti dabartinius sunkumus, kylančius mokykloje atpažįstant ir reaguojant į mokinių psichikos sveikatos problemas ir išgryninti temas, kurios bus įtrauktos į nuotolinius bazinius psichikos sveikatos raštingumo mokymus asmenims, dirbantiems su vaikais ir jaunimu.

Metodas: Fokus grupės su pedagogais.

Konsultacijos trukmė:

  • Fokus grupės su pedagogais vyks iki 2020 m. birželio 26 d.
  • Konsultacijos rezultatai bus publikuojami šiame puslapyje ne vėliau nei 2020 m. rugsėjo 4 d.

Pasiūlymus ir pastabas taip pat kviečiame teikti el. paštu deimante.kavaliauskaite@kurklt.lt

Apklausos metu renkami asmens duomenys bus naudojami tik dalyvių skaičiui sužinoti ir valdyti.

Rezultatų panaudojimas – viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami rengiant psichikos sunkumų atpažinimo, tinkamo sureagavimo ir nukreipimo pagalbai įrankį, skirtą mokyklos bendruomenei. 

Papildoma informacija: ši viešoji konsultacija yra dalis „Kurk Lietuvai“ programos projekto „Ankstyvųjų psichikos sveikatos sunkumų atpažinimo ir nukreipimo pagalbai įrankio mokyklose sukūrimas ir išbandymas ​“. Visą su projektu susijusią informaciją galima rasti projekto svetainėje (nuoroda čia).

Projekto vadovai: Deimantė Kavaliauskaitė deimante.kavaliauskaite@kurklt.lt; Elena Gaudiešiūtė elena.gaudiesiute@kurklt.lt

Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.