BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl Regioninio kibernetinės gynybos centro steigimo

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti
Organizuojanti institucija
Tikslinės grupės
Įvertinimas

2

Peržiūros

67

Aprašymas

Kibernetinės atakos ir milžiniškos duomenų vagystės vis dažniau atsiduria žiniasklaidos antraštėse. Pasaulio ekonomikos forumo visuotinių grėsmių ataskaitoje yra skelbiama, kad kibernetinių nusikaltimų padaroma žala pasaulinei ekonomikai 2021 m. gali siekti net 6 trilijonus JAV dolerių. Kibernetinių išpuolių nesustabdo sienos, o programišiai nėra lengvai įbauginami: jų atakų taikiklyje gali atsidurti tiek valstybinės institucijos, tiek verslas, tiek bet kuris iš mūsų besinaudojantis skaitmeninėmis paslaugomis. Dėl to kibernetinis saugumas nėra tik vieno subjekto ar vienos šalies klausimas, bet rimta problema reikalaujanti glaudaus bendradarbiavimo tarptautiniu mastu.

Svarbūs Lietuvos užsienio partneriai gynybos srityje susiduria su tomis pačiomis kibernetinio saugumo problemomis. Augantis kibernetinių incidentų skaičius reikalauja tarptautinių pastangų koordinavimo siekiant pasiruošti naujai situacijai. Atsižvelgiant į tai, yra svarbu plėtoti bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje su Lietuvos strateginiais partneriais: JAV, taip pat Rytų partnerystės narėmis - Ukraina ir Sakartvelu, nes šios šalys kibernetinio saugumo srityje yra padidintos rizikos zonoje ir patiria didesnį spaudimą. O šių šalių scenarijai gali pasikartoti ir Lietuvoje.

Programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai Gabrielė Bilevičiūtė ir Justas Kidykas Krašto apsaugos ministerijoje tiesiogiai prisideda prie tarptautinio bendradarbiavimo kibernetinio saugumo stiprinimo ir dirba Regioninio kibernetinės gynybos centro (RKGC) steigimo klausimu. RKGC yra dvišalė Lietuvos ir JAV iniciatyva siekianti sukurti tarptautinį kompetencijų centrą ir pagrindinę bendradarbiavimo platformą regione, suteikiančią galimybę keistis gerosiomis praktikomis kibernetinio saugumo srityje su NATO šalimis ir aljanso partnerėmis bei dirbti kartu kovojant su bendromis kibernetinėmis grėsmėmis.

Siekiant nustatyti koks juridinis statusas ir veiklos modelis būtų tinkamiausias steigiamam RKGC, bus vykdoma viešoji konsultacija.

Viešosios konsultacijos tikslai

  • Įvertinti, kokie yra skirtingų juridinių statusų privalumai ir trūkumai.
  • Nustatyti, koks juridinis statusas būtų tinkamiausias RKGC.
  • Įvertinti, kokie yra skirtingų įstaigų / centrų veiklos modelių privalumai ir trūkumai.
  • Nustatyti, koks organizacinis modelis būtų efektyviausias RKGC veikloms užtikrinti.
  • Pasiruošti susitarimo memorandumų pasirašymui su RKGC partneriais.

Metodas: pusiau struktūruoti ekspertiniai interviu

Pusiau struktūruotų interviu metu galima gauti patikimus, palyginamus kokybinius duomenis. Be to, tokių interviu metu galima įtraukti naujus klausimus, o atviras klausimo pobūdis nusako ne tik tiriamą temą, tačiau ir suteikia galimybę išsamiau aptarti aktualias temas. 

Konsultacijos trukmė:

  • Interviu ciklas vykdomas iki 2020 m. birželio 7 d.
  • Konsultacijos rezultatai bus publikuojami šiame puslapyje ne vėliau nei 2020 m. rugsėjo 4 d.

Dalyvavimas 

Kviečiame dalyvauti interviu cikle:

  • Jei esate teisininkas;
  • Jei atstovaujate panašaus tipo Lietuvoje ar užsienyje veikiantį centrą arba bet kokį juridinį statusą turinčią įstaigą (ypač, jeigu susiduriate su dažnai reziduojančių užsienio šalių institucijų ekspertais).
  • Jeigu esate viešojo administravimo ar kibernetinio saugumo ekspertas ir norite pasidalinti savo įžvalgomis.

Prašome susisiekti žemiau nurodytais el. paštais.

Pasiūlymus ir pastabas taip pat kviečiame teikti el. paštu gabriele.bileviciute@kurklt.lt.

Rezultatų panaudojimas – viešosios konsultacijos rezultatai bus naudojami ruošiant pasiūlymus dėl RKGC juridinio statuso ir veiklos modelio.

Papildoma informacija: ši viešoji konsultacija yra dalis „Kurk Lietuvai“ programos projekto „Regioninio kibernetinės gynybos centro steigimas“. Visą su projektu susijusią informaciją galima rasti projekto svetainėje (nuoroda čia).

Projekto vadovai: Gabrielė Bilevičiūtė gabriele.bileviciute@kurklt.lt; Justas Kidykas justas.kidykas@kurklt.lt;

Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.

   

Paskelbta

2020-05-12

Galioja iki

2020-06-07