BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl Socialinio recepto - vyresnio amžiaus žmonių vienišumui mažinti bendruomenėse

Paskelbta

2020-01-30

Galioja iki

2020-03-03

Įvertinimas

3

Aprašymas

Mažas gimstamumas ir ilgėjanti gyvenimo trukmė lemia jau kelis dešimtmečius ryškėjančias gyventojų senėjimo tendencijas Europoje. Remiantis Europos Sąjungos statistikos tarnybos projekcija, 2030 m. kas trečias (36,6 proc.) Lietuvos gyventojas bus vyresnis nei 60 metų, Lietuva bus antroje vietoje ES po Italijos pagal išlaikomo amžiaus pagyvenusių žmonių koeficientą, o Europos žemynas bus vienas iš labiausiai senėjimo paveiktų regionų pasaulyje.

Analizuojant vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatą, svarbu atkreipti dėmesį į pagrindinius psichikos sutrikimų rizikos faktorius: lėtinės ligos, skurdas, netektys, saugumo trūkumas, kontaktų su artimaisiais ir draugais praradimas, fizinio aktyvumo trūkumas ir gyvenimas po vieną, socialinė atskirtis. Dalis šių rizikos faktorių galėtų būti išvengiami, sutelkus sveikatos bei socialinės apsaugos resursus, vykdant išplėstines ir inovatyvias prevencijos programas bei užtikrinant mokymąsi visą gyvenimą.

Pagal Europoje vertinamo aktyvaus senėjimo (angl. Active aging) indekso, įgalinančios aplinkos rodiklį, kuris apima psichologinę gerovę, sveiko gyvenimo trukmę po 65 metų, prognozuojamą gyvenimo trukmę, socialinių ryšių tvarumą ir kompiuterinio raštingumo įgūdžius, Lietuva užima 27 – ąją vietą iš 28 šalių. Kalbant apie santykinės psichologinės gerovės rodiklį, kuris reiškia psichologinės gerovės palyginimą tarp 35 – 49 metų amžiaus grupės, ir vyresnių nei 50, Lietuva yra paskutinėje vietoje Europoje. Šis rezultatas atskleidžia, kad senstant psichologinė gerovė neigiamai labiausiai pakinta Lietuvoje, kur Vokietijoje, ji išauga- vyresni nei 50 metų asmenų psichologinės gerovės rodikliai yra net aukštesni nei jaunesnių asmenų. Siekiant gerinti vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatą, atkreipiant dėmesį į socialinius determinantus – vienišumą, kontaktų praradimą, socialinę atskirtį, siūloma priemonė -  Socialinis receptas.

Programa „Socialinis receptas“ Didžiojoje Britanijoje įvardijama kaip būdas išspręsti kompleksines fizinės sveikatos, psichologines ir socialines problemas pirminėje sveikatos priežiūroje. Socialinis receptas skatina pirminės sveikatos priežiūros specialistus nukreipti pacientą su nemedicininėmis sveikatos sutrikimo priežastimis į atsakingą darbuotoją (angl. link worker), kuris kartu su pacientu parenka tinkamas tikslines organizacijas veiklai. Programa siekia pagerinti pacientų sveikatą, gerovę ir socialinį statusą, sujungdami juos su bendruomenėje teikiamomis paslaugomis ir užsiėmimais (pvz. meno dirbtuvės, mankštų ciklas, chorai, lieknėjimo programos, savanorystė, trečiojo amžiaus universitetas). Nėra vieno sutarto “Socialinio recepto” apibrėžimo ar modelio, tačiau paprastai “Socialinis receptas” pasitelkia savanorystės ir kitas bendruomeniškumą skatinančias organizacijas.

Socialinio recepto pilotinį projektą numatoma vykdyti Naujoje Akmenėje.

Viešosios konsultacijos tikslas:

  • kartu su projekto suinteresuotomis šalimis (sveikatos ekspertais, savivaldybės atstovais, NVO, vyresnio amžiaus žmonės ir kt.) aptarti vyresnio amžiaus žmonių užimtumą ir poreikius Akmenės rajone. Nutarti tolimesnius  „Socialinio recepto“ įdiegimo/įgyvendinimo žingsnius.

Metodas:

  • Viešoji konsultacija apskritojo stalo diskusijos metodu.

Laikas:

  • Apskritojo stalo diskusija vyko 2020 m. Vasario 7 d. nuo 12:00 iki 13:00.

Rezultatų panaudojimas: 

  • Viešosios konsultacijos rezultatai bus panaudojami rengiant „Socialinio recepto“  metodikos aprašymą, kuris bus naudojamas kaip priemonė įsidiegti Socialinį receptą kitose savivaldybėse.

Papildoma informacija:

  • Šį viešoji konsultacija yra dalis „Kurk Lietuvai“ programos vykdomo projekto „Vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatos stiprinimas“. Visą su projektu susijusią informaciją galima rasti projekto svetainėje (nuoroda čia).

Rezultatai:

Projekto vadovai:

Elena Gaudiešiūtė elena.gaudiesiute@kurklt.lt

Karolina Zakarauskaitė, karolina.zakarauskaite@kurklt.lt

Nika Norvila nika.norvilaite@kurklt.lt

 

 

 

 

 

Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.