BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija dėl švino ribojimo lauko šaudyme ir žvejyboje (informacijos nacionalinei suderintai pozicijai rinkimas)

Konsultacijos metodas
Metodo data
Nuo 2022-11-04 iki 2023-01-13

Kviečiame užpildyti šias elektronines anketas (vieną, keletą ar visas anketas, priklausomai nuo aktualumo) iki 2023 m. sausio 13 d.:

1. Šaudmenų (ginkluotės) gamybos ir tiekimo sektorius, šalies gynybos ir krašto apsaugos aspektai

2. Medžioklės sritis

3. Sportinio šaudymo sritis

4. Žvejybos sritis

Aprašymas

Švinas šimtmečius buvo plačiai naudojamas medžioklės, sportinio šaudymo šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse (svareliai, masalai). Apskaičiuota, kad kiekvienais metais į ES aplinką pasklinda apie 44 000 tonų švino: 57% dėl sportinio šaudymo, 32% dėl medžioklės ir 11% dėl žvejybos veiklos.

Nustatyta, kad šaudmenų, žvejybos reikmenų, kurių sudėtyje yra švino, naudojimas sukelia laukinių gyvūnų, pvz.: paukščių, apsinuodijimą.

Švino junginių perteklius turi neigiamą poveikį ir žmogaus sveikatai: pakenkiamos nervų, kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, inkstų ir kitos žmogaus organizmo sistemos. Į žmogaus organizmą švino likučiai gali patekti kartu su sumedžiota žvėriena ar paukštiena.

Jei švino patekimas į aplinką nebus ribojamas, per ateinančius 20 metų į aplinką bus paskleista apie 876 000 tonų švino. Švinu apsinuodija laukiniai vandens paukščiai, per mitybos grandines švino junginiai vėliau gali keliauti ir į kitus organizmus, įskaitant žmonių vartojamus maistui, pvz., žuvį.

ECHA siūlo apriboti švino tiekimą rinkai ir naudojimą šaudmenyse (šaunamųjų ginklų šratuose, kulkose ir pneumatinių šautuvų šaudmenyse), žvejybos įrankiuose, skirtuose veiklai lauke. Veiklos lauke apima: medžioklę, sportinį šaudymą, kitokį šaudymą lauke, žvejybą. Siūlomas apribojimas susijęs tik su civiliniu naudojimu, neapima švino šaudmenų ir šovinių naudojimo kariniais tikslais, policijos, saugumo ir muitinės pajėgose. Švino šaudmenų ir šovinių naudojimo patalpose taip pat nesiūloma įtraukti į apribojimo taikymo sritį. Pasiūlytas apribojimas papildo 2021 m. sausio 25 d. priimtą švino šratų naudojimo šlapžemėse apribojimą, kurio sąlygos nustatytos Komisijos reglamente (ES) 2021/57[1]. Pastarasis apribojimas visose ES valstybėse narėse bus pradėtas taikyti 2023 m. vasario 15 d.

Jeigu bus priimtas pateiktas pasiūlymas, švino išmetimas į aplinką sumažėtų 1,7 mln. tonų per 20 metų. Be to, siūlomas apribojimas pagerintų žmonių (ypač vaikų) sveikatą, kuriai poveikį kelia gana dažnai valgomi žvėrienos patiekalai.

Pirminis ECHA pasiūlymas paskelbtas 2021 m. sausio 15 d., vyko ECHA viešosios konsultacijos 2021 m. kovo 24 d. – rugsėjo 24 d., 2022 m., 2022 m. birželio 29 d. –2022 m. rugpjūčio 29 d. ECHA nuomonę dėl šio apribojimo Europos Komisijai planuoja pateikti 2023 m. pirmajame ketvirtyje. Europos Komisija įvertins ECHA iš suinteresuotųjų šalių gautus pagrįstus pasiūlymus, galutinę ECHA nuomonę, rengdama atitinkamą ES teisės akto projektą – REACH reglamento[2] XVII priedo pakeitimą (toliau – EK reglamento projektas). Minėtas teisės akto dėl plataus švino naudojimo ribojimo sąlygų projektas bus priimtas sutarus visoms ES valstybėms narėms ir Europos Komisijai.

Daugiau informacijos apie apribojimo pasiūlymą, ES valstybių narių suinteresuotųjų šalių pateiktus pasiūlymus rasite čia.

ECHA Socialinės ir ekonominės analizės komiteto (SEAC) ataskaitą (nagrinėjamas siūlomo švino apribojimo socialinis-ekonominis poveikis, kaštų-naudos analizė, alternatyvos be švino ir jų kainos, šaudmenų, šaudymo įrangos pakeitimo išlaidos, aplinkosauginė nauda, naudos žmonių sveikatos gerinimui skaičiavimas, kt.) anglų kalba rasite čia, neoficialų, automatinį, neredaguotą dokumento vertimą į lietuvių kalbą rasite čia.


[1] Komisijos reglamentas (ES) 2021/57, kuriuo dėl švino, su šratais patenkančio į šlapžemes arba aplink jas, iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) XVII priedas

[2] Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH)

Konsultacijos tikslas

Viešosios konsultacijos tikslas – informuoti visuomenę ir suinteresuotąsias grupes apie planuojamus švino lauko šaudymo ir žvejybos reikmenyse ribojimus, išsiaiškinti situaciją šiuose Lietuvos sektoriuose, ūkio subjektų ir suinteresuotų asmenų nuomones, surinkti informaciją apie švino turinčių šaudmenų ar žvejybos reikmenų gamybos, tiekimo rinkai (pardavimų) ir naudojimo mastą, alternatyvas, jų kainas, technologines ypatybes, problemas perorientuojant gamybinius pajėgumus ir galimą poveikį karinės ginkluotės gamybai ir tiekimui, sportinio ir rekreacinio tipo šaudyklose pritaikant taikomas aplinkosaugines priemones, technines priemones surinkti šratus šaudyklose, technines priemones surinkti ir perdirbti švino atliekas ir reikalingas išlaidas, poreikį keisti šaudymo įrangą, poveikį žvejybos sektoriui (verslinė ir mėgėjiška žvejyba).

Viešosios konsultacijos klausimai suskirstyti į 4 dalis: Šaudmenų (ginkluotės) gamybos ir tiekimo sektorius, šalies gynybos ir krašto apsaugos aspektai (1), Medžioklės sritis (2), Sportinio šaudymo sritis (3), Žvejybos sritis (4).

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Gauta informacija bus panaudota Aplinkos ministerijai kartu su Aplinkos apsaugos agentūra rengiant išsamią subalansuotą Lietuvos poziciją dėl teisėkūros pasiūlymo (EK reglamento projekto) – REACH reglamento[1] XVII priedo pakeitimo – ir ją pristatant ES institucijose.


[1] Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH)

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Kviečiame užpildyti šias elektronines anketas (vieną, keletą ar visas anketas, priklausomai nuo aktualumo) iki 2023 m. sausio 13 d.:

1. Šaudmenų (ginkluotės) gamybos ir tiekimo sektorius, šalies gynybos ir krašto apsaugos aspektai

2. Medžioklės sritis

3. Sportinio šaudymo sritis

4. Žvejybos sritis

Kontaktai

Išsamesnės informacijos apie viešąją konsultaciją galima teirautis Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės patarėjos Aurelijos Bajoraitienės, tel. 8 61876434, el. paštas [email protected].

Paskelbta

2022-11-04

Galioja iki

2023-01-13

Teikite pasiūlymus dėl konsultacijos

Kviečiame dalyvauti viešosiose konsultacijose ir teikti pasiūlymus dėl jų gerinimo Lietuvos Respublikos institucijose.

Oficialus pasiūlymas

Norėdami gauti institucijos sprendimą / atsakymą dėl Jūsų pasiūlymo, stebėti jo nagrinėjimo eigą ir gauti formalų įstaigos atsakymą, prisijunkite prie sistemos.

Anoniminis pasiūlymas

Norėdami teikti pasiūlymą kaip anoniminis naudotojas, turėsite užpildyti specialią formą bei negalėsite stebėti Jūsų pasiūlymo nagrinėjimo eigos. Institucija nėra atsakinga už atsakymo pateikimą anoniminiam naudotojui.

Pasirinkite bylą
Galimi bylų tipai: doc, docx, gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, mp3, odt, odp, ods, pdf, ppt, pptx, tif, tiff, txt, xls, xlsx, wav, adoc, ai, zip, 7z, 7zFM.exe

Pažymėti laukai yra privalomi.

Komentarai

0
Prašome susipažinti su taisyklėmis ir jas patvirtinti.
Blogai įvestas apsaugos kodas.