BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija raštu dėl Naujos kartos Lietuva plano keitimo

Šios viešosios konsultacijos jau pasibaigusios ir Jūs nebegalite jose dalyvauti

Aprašymas

Lietuva reaguodama į EK pasiūlytą naują iniciatyvą RepowerEU, kurios dėka bus didinama bendra ES energetinė nepriklausomybė, diversifikuotas energijos išteklių tiekimas, didinamas energijos taupymas ir gaminama daugiau švarios energijos parengė Naujos kartos Lietuva plano keitimą.

Naujos kartos Lietuva plano keitimas taip pat yra atliktas atliepiant dabarties iššūkius – besitęsiantis karas Ukrainoje, padidėjusi hibridinių grėsmių rizika, sumažėjusios augimo projekcijos, infliacija, augančios palūkanų normos. Naujos kartos Lietuva planas papildytas investicijomis, kurios bus nukreiptos į atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą, energijos efektyvumo didinimą ir kibernetinį saugumą. Papildomos priemonės būtų finansuojamos pasinaudojant galimybe palankiomis sąlygomis skolintis iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės.

Šiuo keitimu yra papildomos esamos priemonės arba įtraukiamos naujos priemonės dviejuose „Naujos kartos Lietuva“ plano komponentuose – „Žalioji Lietuvos transformacija“ ir „Skaitmeninė transformacija ekonomikos augimui“. Nauji keitimai pridedamuose dokumentuose pateikiami raudonai.

Komponento „Žalioji Lietuvos transformacija“ yra papildomos trys esančios reformos:

  1. Neišprovokuota ir nepateisinama Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą iš esmės sutrikdė pasaulio energetikos sistemą. Kadangi vietinė elektros energijos generacija Lietuvoje užtikrina tik apie trečdalį šalies elektros energijos poreikio, Lietuva spartina elektros energijos gamybos pajėgumų plėtrą. Reformoje „Daugiau šalyje tvariai pagamintos elektros energijos“ papildomos investicijos yra skiriamos pasirengti tolesnei vietinės elektros energijos gamybos pajėgumų plėtrai ir elektros energijos sistemos perėjimui prie 100% AEI. Šiuo tikslu bus parengta Lietuvos energetikos sistemos modeliavimo studiją, kurioje būtų pateikti pasiūlymai, kaip Lietuvai kuo anksčiau tapti pilnai elektros energija apsirūpinančia valstybe ir pasiekti, kad Lietuvoje 100% suvartojamos elektros energijos būtų pagaminama iš AEI. Tai pat papildomai bus skirta investicijų siekiant didinti vietinę tvarią elektros gamybą ir energetinį saugumą. Teikiant investicinę paramą bus sukurtos palankios prielaidos viešųjų ir privačių juridinių asmenų, atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų ir piliečių energetikos bendrijų investicijoms į AEI panaudojimą elektros energijai gaminti.
  2. Siekiant nuosekliai mažinti išmetamą CO2 kiekį ir užtikrinti efektyvią sąveiką mažiau taršiam krovinių vežimui, būtina numatyti paskatas ir paramą netaršiam vidaus vandens kelių transportui įsigyti. Reforma „Judame neteršdami aplinkos“ papildyta nauja investicine kryptimi, skatinančia įsigyti netaršias vidaus vandenų transporto priemones. Šios investicinės krypties tikslas plėtoti alternatyvų švaresnį ir pigesnį krovinių gabenimo būdą, mažinti sunkiasvorių transporto priemonių taršą. Planuojama iki 2025 m. III ketv. įsigyti reikalingą įrangą gabenti krovinius vidaus vandenimis su nuline emisija. Į vidaus vandenų transporto priemonių žalinimą dar nebuvo investuojama, tačiau šios investicijos papildys kitas sritis, kuriose investicijos jau numatytos.
  3. Siekiant paskatinti renovacijos procesą Reformoje „Spartesnė pastatų renovacija ir tvari urbanistinė aplinka“ yra numatomos papildomos investicijos 2023–2026 m. daugiabučių namų savininkams už pasiektą ne žemesnę nei B energinio naudingumo klasę atnaujintam (modernizuotam) daugiabučiui namui, skiriant kompensaciją apmokėti 100 % projekto parengimo, statybos techninės priežiūros ir projekto administravimo išlaidas ir kompensuoti suteikto lengvatinio kredito palūkanoms, viršijančioms 3 proc.

COVID-19 pandemijos metu įvairaus tipo saugumo rizikų ir kibernetinio saugumo incidentų skaičius augo. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros veikimą bei valstybės informacinių išteklių stabilumą krizių atveju valstybės skaitmeninimas Lietuvoje turi būti vykdomas laikantis aukščiausių kibernetinio saugumo ir atsparumo standartų kaip būtina ir neatsiejama skaitmenizacijos iniciatyvų dalis. Komponento „Skaitmeninė transformacija ekonomikos augimui“ papildomomis investicijomis stiprinama ir praplečiama reformoje „Valstybės informacinių technologijų valdymo pertvarka“ esanti kibernetinio saugumo kryptis. Valstybės kibernetinis saugumas bus stiprinamas investuojant į kibernetinio saugumo pajėgumų stiprinimą, nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo galimybių tobulinimą ir didžiųjų duomenų apdorojimo ir analizės galimybių stiprinimą atliekamuose tyrimuose, švietimą ir edukaciją kibernetinio saugumo srityje.

Paskolos lėšomis finansuojamų reformų ir investicijų įgyvendinimas niekuo nesiskirs nuo reformų ir investicijų finansuojamų iš subsidijos – bus taikomos tos pačios projektų atrankos ir įgyvendinimo taisyklės.

Konsultacijos tikslas

Sužinoti visuomenės nuomonę apie Naujos kartos Lietuva plano keitimo projektą, gauti pasiūlymus kaip galima būtų geriau įgyvendinti išsikeltus tikslus.

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Įvertinti gautus visuomenės pasiūlymus ir atitinkamai patikslinti Naujos kartos Lietuva plano keitimo projektą.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Konsultacijoje galima dalyvauti nuo 2022 m. gruodžio 7 d. iki 2023 m. sausio 7 d. (įskaitytinai), pateikiant savo pasiūlymus raštu atsakingiems Finansų ministerijos darbuotojams [email protected] ir [email protected].

Kontaktai

Monika Kasperovičienė, Finansų ministerijos Investicijų departamento Investicijų politikos skyriaus vyriausioji specialistė, el. paštas [email protected], tel. 85 2390053; Julius Gratulevičius, Finansų ministerijos Investicijų departamento Investicijų politikos skyriaus vyriausiasis specialistas, el. paštas [email protected], tel. 85 2194473

Paskelbta

2022-12-07

Galioja iki

2023-01-07