Aprašymas
Programa „Kurk Lietuvai“ kartu su Aplinkos ministerija vykdo projektą, skirtą skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą žuvų migracijos sąlygų gerinimo klausimu ir parengti užtvankų demontavimo proceso modelį, kuris padės sistemingai vykdyti tokius projektus.
Upės visame pasaulyje patiria žmonių veiklos poveikį ir vienas svarbių faktorių, lemiančių prastą upių būklę Europoje ir užkertantis kelius migruojančioms žuvų rūšims, yra upių tėkmės ribojimas užtvankomis ir kitais statiniais (ES Vandens pagrindų direktyva). Tuo tarpu Lietuvoje, anot Aplinkos apsaugos agentūros, net 82,6 % upių yra paveiktos užtvankų ir tiesinimo.
Europoje vykstantis upių išlaisvinimo iš ekonominės vertės neturinčių ir pirminės funkcijos neatliekančių užtvankų judėjimas – tai bandymas spręsti šias problemas. Organizacijos „Dam Removal Europe“ skelbiamais duomenimis (2020), Europoje jau pašalintos 4984 užtvankos. Lyderėmis šioje srityje yra tokios Vakarų Europos šalys kaip Prancūzija, Švedija, Didžioji Britanija, Ispanija, o šalia jų vietą dabar užima ir Lietuvos kaimynė Estija, kurioje vykdomas Sindi upės užtvankų demontavimas siekiant atverti 3300 kvadratinių kilometrų Pernu upės baseiną lašišoms ir kitoms migruojančioms žuvims. Estijos Aplinkos apsaugos agentūra taip pat įvertino, kad atverto Pernu upės baseino potencialas yra 48 000 lašišų mailiaus per metus, kas kiekvienais metais turi atnešti 1.5 mln. eurų į šalies biudžetą (Aplinkos Apsaugos Agentūra, 2019).
Sekant geruoju Estijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, yra įrodyta, kad užtvankų demontavimas yra ne tik užtikrintas kelias atgaivinti nykstančių žuvų rūšis, bet ir esminė priemonė gerinant vandens telkinių kokybę, būdas šalims sutaupyti užtvankoms palaikyti ir atnaujinti išleidžiamus pinigus bei biudžetą papildyti naujomis įplaukomis iš atvertose upėse vystomo tvaraus turizmo ir žuvininkystės.
Lietuvoje suskaičiuojama apie 1500 užtvankų, kurios užkerta kelią žuvų migracijai aukštyn arba žemyn upe. Lietuvoje bandymai demontuoti upių užtvankas kol kas nebuvo sėkmingi – galime pasigirti dviejomis 2020 m. planuojamomis demontuoti užtvankomis. Šis procesas Lietuvoje yra dar pakankamai naujas, todėl trūksta aiškaus užtvankų demontavimo proceso žemėlapio, kaštų ir naudos analizių ir bendros vizijos bendradarbiaujant tarp skirtingų institucijų.
Tikslas - remiantis gerosiomis praktikomis ir bendradarbiaujant su suinteresuotomis šalimis parengti užtvankų demontavimo proceso modelį, kuris padės sistemingai vykdyti žuvų migracijos sąlygų gerinimą.
Metodas – fokus grupių diskusijos.
Laikas – birželio 30 - liepos 2 d.d..
Dalyvavimas – norint dalyvauti fokus grupėje, reiktų kreiptis šiais el. adresais: [email protected] ir [email protected]. Viešosios konsultacijos metu renkami asmens duomenys bus naudojami tik renginio dalyvių skaičiui sužinoti ir valdyti.
Rezultatų panaudojimas – viešosios konsultacijos rezultatai bus panaudoti užtvankų demontavimo proceso modelio rengimui.
Papildoma informacija teikiama el. paštu: [email protected] ir [email protected]
Viešoji konsultacija vykdoma Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, lėšomis.
Viešosios konsultacijos rezultatai
Susipažinti su viešosios konsultacijos ataskaita ir rezultatais galite čia.