BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Notarinės paslaugos ir baudžiamųjų bylų nagrinėjimas kelsis į elektroninę erdvę

Data

2020 04 22

Įvertinimas
0
1612535_e6de9e6390ab370c538f6e9ae2fb5ea4.png

Pasibaigus karantinui ir toliau daugumą notarinių paslaugų bus galima teikti nuotoliniu būdu. Taip pat atsiras galimybė pasitelkus informacines technologijas nagrinėti baudžiamąsias bylas ar atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus. Šiandien Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms įstatymų pataisoms, sudarančioms sąlygas plačiau taikyti skaitmenines priemones sudarant notarinius sandorius ir teismų veikloje, modernizuoti baudžiamąjį procesą. 

„Gyvename technologijų amžiuje, tačiau šiandien, norėdami parduoti nekilnojamą turtą ar sudaryti kitą notarinį sandorį, privalome apsilankyti notaro biure. Karantino apribojimai suteikė postūmį pagreitinti notaro paslaugų modernizavimą – į elektroninę erdvę perkelti dalį šių paslaugų, kad žmonės kompiuteriu galėtų susitvarkyti notarinius reikalus. Taip pat siūlome įteisinti galimybę naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis nagrinėti baudžiamąsias bylas“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. 

Notariato įstatymo pakeitimo projekte siūloma suteikti notarams teisę atlikti notarinius veiksmus nuotoliniu būdu ir įforminti juos elektroniniuose notariniuose dokumentuose. Šie duomenys būtų perduodami jau veikiantiems valstybės registrams ir informacinėms sistemoms. 
Notarai negalėtų nuotoliniu būdu tik tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ir patvirtinti faktą, kad toks asmuo egzistuoja. 

Notaras neprivalėtų teikti paslaugos nuotoliniu būdu, jeigu manytų, kad kliento teisėtų interesų apsaugą galėtų geriau užtikrinti tik tiesiogiai su juo susitikęs, ar reikėtų išsiaiškinti asmens valią, išaiškinti jam atliekamų notarinių veiksmų pasekmes, įsitikinti asmens tapatybe.

Teisingumo ministerija taip pat parengė Baudžiamojo proceso kodekso pataisą, kad ikiteisminį tyrimą būtų galima atlikti ir baudžiamąsias bylas teismai galėtų nagrinėti nuotoliniu būdu. Tai prisidėtų prie baudžiamojo proceso modernizavimo, padėtų sutaupyti daugiau laiko, mažintų teisėjų, prokurorų ir tyrėjų darbo krūvį, leistų rengti teismo posėdžius, kai jų negalima surengti  įprasta tvarka.

Šiuo metu baudžiamosiose bylose nuotoliniu būdu galima apklausti įtariamąjį arba liudytoją,  ekspertą, jeigu jie negali atvykti į teismo posėdį. Tačiau nėra įteisinta galimybė, kad visi proceso dalyviai dalyvautų teismo procese, kuris vyksta naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas, pavyzdžiui, vaizdo konferencijas. 


Teisingumo ministerijos informacija.

Komentarai

0
Prašome susipažinti su taisyklėmis ir jas patvirtinti.
Blogai įvestas apsaugos kodas.