BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Patikrų ūkiuose turėtų sumažėti

Data

2019 10 22

Įvertinimas
0
no-one-cares-l_5MJnbrmrs-unsplash.jpg

Žemės ūkio ministerija siekia paprastinti ūkininkų kontrolės mechanizmus, paramos išmokėjimą, mažinti sankcijų, taikomų tikriesiems ūkininkams, skaičių. Apie tai, kaip galima būtų optimizuoti patikras ūkiuose, diskutavo ministerijoje susirinkę Nacionalinės mokėjimo agentūros, Valstybinės augalininkystės tarnybos, Nacionalinės žemės tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, VšĮ „Ekoagros“ specialistai.

„Visos kartu dirbančios institucijos turime susitarti, kaip galima dar labiau sumažinti patikrų naštą ūkininkams, peržiūrėti sankcijų taikymo metodikas. Turime išsigryninti funkcijas, kas ką atliekame ir optimizuoti patikras. Ūkininkų neturi varginti tą patį tikrinantys kontrolieriai iš skirtingų institucijų“, – kalbėjo pasitarimą organizavęs žemės ūkio viceministras Petras Narkevičius.

Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovų, agentūra nuolat siekia mažinti patikrų: 2015 m. tikrintojų buvo 164, o štai 2019 m. jau tik 120.

Per pastaruosius dvejus metus NMA ne tik 60 proc. (2 100 vnt.) sumažino patikrų dėl kompleksinės paramos reikalavimų laikymosi ir 30 proc. (1 100 vnt.) patikrų mėsinių galvijų ir pieninių karvių ūkiuose, bet atliko ir 18 proc. (1300 vnt.) mažiau plotinių priemonių patikrų bei patikrino net 50 proc. (120 tūkst. ha) mažiau deklaruotų plotų.

Šiais metais dar daugiau  – 99 proc. – ūkių buvo patikrinta nuotoliniu būdu (2018 m. – 93 proc., 2017 m. – 84 proc., 2016 m. – 53 proc.). Tokia patikra ne tik leidžia mažiau trukdyti tikruosius ūkininkus, bet ir sutaupyti degalų ir laiko, nes patikros atliekamos daug anksčiau ir išmokos mokamos daug greičiau. O NMA turi daugiau laiko atlikti papildomas galimai imituojančių ūkininkavimą pareiškėjų patikras.

Vis populiaresnė tampa ir NMA agro mobilioji programėlė, leidžianti ūkininkui pačiam informuoti NMA apie atliktą žemės ūkio veiklą.

„Kompleksinės paramos patikrose dažniausiai tikrinami didesni nei 100 ha ūkiai, tuo tarpu mėsinių galvijų ir pieninių karvių patikrose lankomės mažesniuose ūkiuose, tačiau, jeigu nustatomi pažeidimai, į ūkį turi atvažiuoti ir VMVT atstovai. O plotinės priemonės turi skirtingus reikalavimų įgyvendinimo terminus, tad ir tikrinamos yra atskirai. Negalime laukti iki paskutines akimirkos ir viską tikrinti vienu metu, nes tada negalėtume greičiau išmokėti lėšų ūkininkams”, – teigė NMA atstovai.

Susitikimo metu pastebėta, kad persidengiančių funkcijų tarp institucijų tikrai dar yra, tad būtina tai išnagrinėti detaliau ir tik tada priimti sprendimus dėl patikrų mažinimo.

Pastaruoju metu pastebima tendencija, kad mažėja ūkininkams taikomų sankcijų. Jei 2016 m. dėl kompleksinės paramos, žalinimo reikalavimų nesilaikymo, netinkamų paramai deklaruotų plotų, pavėluotai pateiktų paraiškų ir kitų pažeidimų ūkininkai sulaukė sankcijų, kurių bendra suma siekė 11 mln. Eur, tai 2017 m. bendra sankcijų suma sumažėjo perpus – iki 5 mln. Eur, 2018 m. – iki 4,5 mln. Eur. Mažėjimo tendencijų tikimasi ir administruojant 2019 m. paraiškas.

Mažėja ir sankcijas gavusių pareiškėjų, nors bendras jų skaičius vis dar per didelis: 2016 m. – 14 044, 2017 m. – 12 463, 2018 m. – 8 252 pareiškėjai.

Susitikimo metu atkreiptas dėmesys į tai, kad didžioji sankcijų dalis taikoma ne už patikrų rezultatus, o už pavėluotą paraiškų pateikimą, nesertifikuotus laukus, nepateiktus valdymo ir žemės dirbimo faktą pagrindžiančius dokumentus ir kt. 

,,Labai svarbu, kad sankcijų sulauktų ne tikrieji ūkininkai, bet tie, kurie bando apeiti taisykles”, – pabrėžė viceministras P. Narkevičius. 

 

Žemės ūkio ministerijos informacija.

Komentarai

0
Prašome susipažinti su taisyklėmis ir jas patvirtinti.
Blogai įvestas apsaugos kodas.