BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešoji konsultacija atskleidė savanorystės viešojo saugumo srityje plėtojimo galimybes ir būdus

Data

2017 10 17

Įvertinimas
0
vrm k.png

Vidaus reikalų ministerija baigė viešąją konsultaciją „Savanorystė viešojo saugumo srityje“, kurią vykdė kartu su Vyriausybės kanceliarija ir Policijos departamentu bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu. Konsultacijos tikslas buvo identifikuoti veiksmingas priemones, kurios skatintų gyventojus įsitraukti į savanorystę šioje srityje.

Organizacijos „Socialinis veiksmas“ duomenimis, savanorystės patirties Lietuvoje turi tik mažiau nei penktadalis gyventojų. Tarp savanoriaujančių žmonių patraukliausios – socialinės iniciatyvos, o viešajam saugumui skirtos savanorių (pvz.: policijos rėmėjų, savanorių ugniagesių) grupės lieka mažiau populiarios. 2016 m. gyventojų apklausos rezultatai rodo, kad tik 8 proc. gyventojų tikrai sutiktų dalyvauti veikloje rūpinantis savo gyvenamosios vietos saugumu.

Aktyvesnė gyventojų savanorystė viešojo saugumo srityje prisidėtų ne tik prie saugesnės gyvenamosios aplinkos kūrimo, bet ir prie gyventojų ir viešojo saugumo įstaigų bendradarbiavimo stiprinimo, gyventojų pasitikėjimo šiomis įstaigomis didėjimo.

Vykdant viešąją konsultaciją, organizuotos dvi fokusuotos grupės diskusijos. Viena jų buvo skirta savanorystei vykdant gaisrinę saugą ir gelbėjimo darbus, joje dalyvavo savanoriai ugniagesiai, savivaldybių ir valstybinių priešgaisrinių tarnybų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai. Kitoje diskusijoje buvo kalbėta apie savanorišką veiklą užtikrinant viešąją tvarką ir vykdant nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų prevenciją, joje dalyvavo policijos rėmėjai, aktyvių gyventojų bendruomenių ir asociacijų, taip pat seniūnijų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai.

Viešoji konsultacija atskleidė, kad tiek savanorių ugniagesių, tiek ir policijos rėmėjų veiklos atveju susiduriama su savanorystės bendros vizijos trūkumu, neapibrėžtumu: kas yra savanoris, kokios turėtų būti jo funkcijos, kokiais būdais jis turėtų būti motyvuojamas? Trūksta ir detalesnio bei aiškesnio savanorystės veiklos organizavimo tvarkos reglamentavimo.

Diskusijų dalyvių nuomone, būti savanoriu ugniagesiu ar policijos rėmėju skatina noras rūpintis savo bendruomene, atsakomybė už artimųjų ir aplinkinių gerovę, galimybė tapti pavyzdžiu, prasmingai išnaudoti laisvą laiką ir tobulėti asmeniškai, padėti išspręsti pavojingas situacijas. Motyvuoti potencialius ir esamus savanorius padėtų įvairūs mokymai, šventės ir renginiai, simbolika (vėliava, ženkliukai, medaliai), apdovanojimai ir pan. Įsitraukti į savanorystę skatintų ir įvairios finansinės paskatos, socialinės garantijos.

Vykusiose diskusijose pažymėtas seniūnų ir seniūnijų vaidmuo informuojant vietinius gyventojus apie savanorystės galimybes. Paminėtos taip pat ir galimybės sujungti profesines funkcijas su savanoriška veikla, pvz., vienos rajono savivaldybės socialiniai darbuotojai tapo savanoriais ugniagesiais, vykdančiais visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje.

Aktyvus bendruomenės narių dalyvavimas socialiniuose tinkluose (Facebookʼo bendruomenių grupėse) taip pat galėtų būti panaudotas viešojo saugumo tikslams – dalijimuisi atitinkama informacija, bendruomeniškumui skatinti. O žinomų ir visuomenėje gerbiamų asmenybių (pvz.: politikų, pramogų pasaulio atstovų) savanorystės viešojo saugumo srityje pavyzdžiai padėtų paversti šią veiklą „madinga“.

Diskusijų metu buvo akcentuota, jog visuomenės suinteresuotumas įsitraukti į savanorystę viešajame saugume nepakils, jei viešojo valdymo institucijos nesiims konkrečių veiksmų. Juntamas suinteresuotų gyventojų grupių nusivylimas ankstesne bendradarbiavimo praktika ir nepakankamu viešojo sektoriaus suinteresuotumu įgyvendinti pilietinės visuomenės siūlomus pokyčius. Siekiant veiksmingo bendradarbiavimo su visuomene, visų iniciatyvų atvejais svarbu užtikrinti tinkamą grįžtamąjį ryšį.

Su viešosios konsultacijos ataskaita galima susipažinti čia.

Viešosios konsultacijos rezultatais bus remiamasi tobulinant teisinę bazę ir priimant kitus reikalingus sprendimus, skirtus galimam savanorystės potencialui viešojo saugumo srityje panaudoti.

Viešoji konsultacija organizuota siekiant įgyvendinti Vyriausybės programos nuostatas, susijusias su visuomenės įtraukimu į nusikalstamumo prevencijos veiklas bei gyventojų savanorystės skatinimu. Ji yra Vyriausybės kanceliarijos įgyvendinamo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“, finansuojamo Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis, dalis.

Komentarai

0
Prašome susipažinti su taisyklėmis ir jas patvirtinti.
Blogai įvestas apsaugos kodas.