Vyksta viešoji konsultacija dėl švino ribojimo lauko šaudyme ir žvejyboje
Data
2022 11 10
Įvertinimas

Aplinkos ministerija iki gruodžio 4 d. kviečia visuomenę teikti pasiūlymus nacionalinei pozicijai dėl švino ribojimo lauko šaudyme ir žvejyboje.
Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) siūlo apriboti švino tiekimą rinkai ir naudojimą šaudmenyse: šaunamųjų ginklų šratuose, kulkose ir pneumatinių šautuvų šaudmenyse, taip pat žvejybos įrankiuose, skirtuose veiklai lauke. Siūlomas apribojimas susijęs tik su civiliniu naudojimu, neapima švino šaudmenų ir šovinių naudojimo kariniais tikslais, policijos, saugumo ir muitinės pajėgose. Apribojimai taip pat nebūtų taikomi švino šaudmenų ir šovinių naudojimui patalpose.
Švinas šimtmečius buvo plačiai naudojamas medžioklės, sportinio šaudymo šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse (svareliai, masalai). Apskaičiuota, kad kiekvienais metais į ES aplinką pasklinda apie 44 000 tonų švino: 57% dėl sportinio šaudymo, 32% dėl medžioklės ir 11% dėl žvejybos veiklos. Jei švino patekimas į aplinką nebus ribojamas, per ateinančius 20 metų į aplinką bus paskleista apie 876 000 tonų švino.
Apriboti šviną šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse siūloma remiantis tyrimais, kuriais įvertinta švino jo junginių keliama žala, pavyzdžiui, paukščių praryti švininiai šratai, žvejybos svareliai ir masalai, gali sukelti ūminį ir lėtinį toksinį poveikį ar net mirtį.
Švino junginių perteklius turi neigiamą poveikį ir žmogaus sveikatai: pakenkiamos nervų, kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, inkstų ir kitos žmogaus organizmo sistemos. Į žmogaus organizmą švino likučiai gali patekti kartu su sumedžiota žvėriena ar paukštiena.
Lietuvos visuomenė kviečiama išsakyti savo argumentuotą nuomonę apie ECHA pasiūlymą riboti švino ir jo junginių naudojimą, pateikti pagrindžiančią informaciją ir duomenis, susijusius su galimais iššūkiais įgyvendinant siūlomus reikalavimus.
Daugiau informacijos apie viešąją konsultaciją rasite čia.
Komentarai
1Uždraudus švininius šratus naudoti paukščių medžioklei lyg ir siekiama kilnaus tikslo - išsaugoti kažkiek paukščių, sulesusių švininį šratą gyvybes, bet gaunasi atvirkštinis efektas ir žymiai padidėja žala gamtai, nes sužeistų paukščių žūsta dešimteriopai daugiau dėl plieninių šratų menko efektyvumo, nes jie dėl mažesnio lyginamojo svorio nuskrenda mažesnį atstumą ir turi mažesnę kaunamąją energiją.
1 1 Likes Atsakyti